Kolejna szkoła włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Relacja Pani Anety Kucharskiej.
W Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzeźnicy z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek obchodzonego w dniach 8-15 maja 2019 r., a ustanowionego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, zostały zorganizowane pełne humoru wystawy: "Niezwykłe książki Biblioteki Szkolnej", "Przedmioty pozostawione w książkach, czyli zakładki inaczej". Odbywało się także głośne czytanie bajek wychowawczych dla najmłodszych dzieci, a także akcja czytelnicza „Książka – Niespodzianka”.
Uczniowie odwiedzający w tych dniach bibliotekę szkolną mieli okazję zobaczyć szczególne książki znajdujące się w jej zbiorach, czyli: najstarszą, najnowszą, największą, najmniejszą, najcięższą, najlżejszą, a także najgrubszą i najcieńszą. Uczniowie dowiedzieli się m.in., że najstarsza książka biblioteki szkolnej "Kichuś majstra Lepigliny” Janiny Porazińskiej została wydana w 1946 r. Najgrubsza książka, to "Harry Potter” J.K. Rowling licząca blisko 800 stron, a najcięższa, to „Kronika XX wieku” ważąca prawie pięć kilogramów.
Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyła się również wystawa rzeczy pozostawionych w książkach. Zwiedzający wystawę byli zaskoczeni, tym co zobaczyli. Nie spodziewali się, że rolę zakładki może pełnić żyletka, ekierka, papierek z cukierka, wsuwka, frotka do włosów, czy mała gałązka sosny. Byli zdumieni ogromną ilością obrazków religijnych, sprawdzianów, notatek, starych fotografii oraz widokówek.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych z klas 0I, 0II po zapoznaniu się z wystawami miały okazję wysłuchać bajki z serii „Basia”. Każdy z tomów to osobna historia z życia Basi i jej rodziny. Książki dotyczą spraw istotnych dla dzieci w wieku przedszkolnym. Są nie tylko doskonałą lekturą na dobranoc, ale również stanowią pretekst do rozmów z dzieckiem na ważne tematy.
Natomiast najmłodsze przedszkolaki z oddziału 0III wysłuchały uważnie bajki pt. „Franklin zazdrosny o przyjaciela” z serii książek uwielbianych przez dzieci na całym świecie o zielonym żółwiku, który tym razem chciałby mieć swojego przyjaciela, misia, tylko dla siebie.
Po zajęciach czytelniczych dzieci otrzymały słodycze. Natomiast dla pani bibliotekarki niezwykle miłym podarunkiem były piękne kartki z życzeniami od dzieci z Oddziałów Przedszkolnych i pań wychowawczyń z okazji Święta Bibliotekarza i Bibliotek oraz kwiaty od uczniów.
Czytelnicy, którzy odwiedzili bibliotekę podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek mogli również z jej zbiorów wypożyczyć „Książkę - Niespodziankę” ze słodkim upominkiem. Jak sama nazwa mówi, uczniowie nie wiedzieli jakie książki wypożyczają, gdyż niespodzianki były zapakowane w kolorowy papier. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wszystkie książki w ilości blisko 80 sztuk wypożyczono błyskawicznie.
Tydzień Bibliotek odbywający się corocznie ma na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w procesie edukacji dzieci i młodzieży.
Dziękujemy za relację!