8 maja 2019

„Zgodnie współpracując, nauczymy się więcej” - Erasmus Plus w szkolnej bibliotece

Szkoła Podstawowa nr 43 im. Simony Kossak w Białymstoku w maju 2018 r. znalazła się w gronie 160 polskich szkół, które uzyskały akceptację Agencji Narodowej na realizację projektu w ramach programu Erasmus Plus (akcja KA1 - Mobilność kadry edukacji szkolnej). Dziś przed Państwem relacja z realizacji tego projektu, nadesłana do nas przez panią  Dorotę Jabłońską, która jako jego uczestnik chciałaby podzielić się z czytelnikami swoimi doświadczeniami, pokazać, jak nauczyciele bibliotekarze (ściśle współpracując z nauczycielami innych przedmiotów) mogą uczestniczyć w realizacji projektów międzynarodowych, mobilizując czytelników do wykorzystania zasobów i wyposażenia szkolnej biblioteki.



Celem projekt SP nr 43 w Białymstoku „Zgodnie współpracując, nauczymy się więcej” jest podniesienie umiejętności pracowników w zakresie posługiwania się językami obcymi, nowoczesnymi metodami nauczania, promowanie otwartości, tolerancji i poszanowania różnorodności, a co za tym idzie wzmocnienie wymiaru europejskiego szkoły i jej międzynarodowego zasięgu. 

W ciągu roku szkolnego 2018/2019 siedmioro nauczycieli (w tym nauczycielka bibliotekarka – autorka niniejszego tekstu) wzięło udział w siedmiu dziesięciodniowych szkoleniach (w całości sfinansowanych z programu Erasmus Plus), które odbyły się na Malcie, we Włoszech, w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Po powrocie uczestnicy projektu wykorzystują w praktyce zdobytą wiedzę i umiejętności. 

Na przełomie października i listopada 2018 r. wzięłam udział w kursie języka angielskiego (B1) w St Giles International London Central School w Londynie. Było to dla mnie niezapomniane przeżycie i wspaniała okazja do ćwiczenia posługiwania się językiem angielskim na co dzień - to z kolei pomogło mi w organizacji międzynarodowych projektów organizowanych przez szkolną bibliotekę. 

Większość działań związanych z realizacją szkolnego projektu Erasmus Plus „Zgodnie współpracując, nauczymy się więcej” w szkolnej bibliotece była możliwa dzięki przystąpieniu do projektów organizowanych przez The International Association for School Librarianship (https://www.iasl-online.org/) w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 
(https://www.iasl-online.org/advocacy/islm/index.html).


To dzięki IASL znaleźliśmy zagranicznych partnerów (szkolne biblioteki z Chorwacji, Portugalii i Litwy, z którymi cały rok biblioteka współpracuje). 

Nauczyciele bibliotekarze zaangażowali się również w działania eTwinningu (https://etwinning.pl/), włączając się do projektu SP nr 43 w Białymstoku (współpraca ze szkołą w Turcji) – projekt NO PAPER TO SAVE NATURE (https://live.etwinning.net/projects/project/185755). 

Nauczyciele bibliotekarze nawiązali też współpracę z białostocką Fundacją ,,Dialog”, dzięki której w szkole pojawili się wolontariusze z European Voluntary Service (Wolontariatu Europejskiego) z Włoch, Grecji i Hiszpanii (https://fundacjadialog.pl/). 


Oczywiście w realizację powyższych projektów byli zaangażowani wszyscy nauczyciele bibliotekarze w mojej szkole, nawet jeśli nie brali udziału w programie Erasmus Plus. 

W ramach Bookmark Exchange Project chętni uczniowie z klas III - VII pod opieką nauczycieli bibliotekarzy oraz nauczycieli matematyki i języka angielskiego zaprojektowali i wykonali ,,matematyczne” oraz ,,artystyczne” zakładki do książek. Prace wraz z listami, materiałami o szkole, Białymstoku i Polsce (oraz wedlowską czekoladą) wysłaliśmy do Agrupamento de Escolas Afonso de Paiva (Portugalia), Osnovna škola Trnovec (Chorwacja), Tehnička škola Požega (Chorwacja), Kaunas ,,Vyturys" Gymnazium (Litwa). Z tych szkół dostaliśmy paczki zawierające piękne i pełne ciekawych treści zakładki, słodycze, bardzo miłe listy. Te materiały w języku angielskim posłużyły do przeprowadzenia szeregu lekcji i wystawek.


W ramach Skype Project 2018 czytelnicy naszej biblioteki spotykają się na Skypie z kolegami Agrupamento de Escolas Dr. Júlio Martins w Chaves w Portugalii, szkoły średniej z Paços de Brandăo w Portugali i Osnovna škola Trnovec w Chorwacji. Nawet najmłodsi - dziesięciolatkowie - nie mają problemów z komunikowaniem się w języku angielskim. Oczywiście rozmowy dotyczą najbliższego otoczenia uczniów: szkoły, miasta i regionu, w których żyją i… książek.

 

Szkolna biblioteka nawiązała współpracę z białostocką Fundacją "Dialog", która zaprosiła do naszej szkoły ochotników z Wolontariatu Europejskiego (EVS). Goście z z Grecji, Włoch i Hiszpanii przeprowadzili zajęcia we wszystkich klasach drugich i czwartych.. 

W styczniu odbyła się w naszej szkole gala podsumowująca Regionalny Konkurs Literacki „Wiersze z szuflady” współorganizowany przez szkolną bibliotekę. Jury spośród 354 wybrało 12 nagrodzonych prac. Uczniowie naszej szkoły, przy wsparciu nauczycielki języka angielskiego, spróbowali przetłumaczyć nagrodzone utwory na język angielski. Wiersze, w formie e-tomiku, zostały wysłane do zaprzyjaźnionych szkół europejskich oraz opublikowane na stronie projektu eTwinningu. Mamy nadzieję, że twórczość poetycka młodzieży z naszego regionu zachwyci uczniów i nauczycieli w Europie.

Podczas Dnia Otwartego w szkolnej bibliotece można było obejrzeć wystawkę podsumowującą działania projektowe i spróbować słodyczy z Portugalii, Chorwacji i Litwy, przysłanych przez naszych projektowych partnerów. Prezentacje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem gości, którzy pytali, czy szkoła (w tym szkolna biblioteka) ma zamiar brać udział w podobnych działaniach w przyszłości. Oczywiście odpowiedź brzmiała: "Oczywiście" :).
Chciałabym zachęcić nauczycieli bibliotekarzy do udziału w kolejnej (ostatniej) edycji projektu Erasmus Plus (https://erasmusplus.org.pl/). 

Zapraszamy do odwiedzenia strony projektu: https://sp43bialystok.edupage.org/text12/ 

Dziękujemy za nadesłany materiał!