19 czerwca 2019

Ahoj przygodo - impreza biblioteczna w SP 7 w Tychach

Biblioteka SP nr 7 w Tychach zakończyła rok szkolny imprezą czytelniczą pod hasłem "Poszukiwacze przygód z Nelą". Relacja Pań: Marty Romańskiej i Katarzyny Wodniok


W piękne czerwcowe popołudnie 5 czerwca, wybraliśmy się wraz z grupą śmiałków z klas 2-4 w podróż na Karaiby, podczas imprezy „Poszukiwacze przygód z Nelą”. Zabawa rozpoczęła się od tajemniczego listu w butelce, z którego uczestnicy dowiedzieli się, że tematem przewodnim naszego spotkania będzie książka autorstwa Neli małej reporterki pt. „Nela i skarby Karaibów”. Od razu zrobiło się tajemniczo i ciekawie. Po wysłuchaniu jednej z przygód Neli, postanowiliśmy poszukać skarbów i zagadek na naszej bibliotecznej wyspie. Podróżnicy zostali podzieleni na dwie grupy poszukiwawcze, które musiały zmagać się z licznymi zadaniami. 


Zadanie pierwsze to odpowiednie spakowanie się na wyjazd na Karaiby. Okazało się, że uczniowie doskonale wiedzieli, że w tak gorącym miejscu jak Karaiby, na pewno przyda się czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne oraz ręcznik niezbędny na plażę, a w poszukiwaniu skarbów niezbędna może okazać się mapa. W plecaku i walizce znajdowały się ukryte koperty, które wskazywały podróżnikom kolejne zadanie. Nim jednak grupy przystąpiły do ich wykonania, najpierw zrobili czapki z gazet. 


Zadanie drugie, grupy wykonywały zamiennie. Podczas, gdy grupa pierwsza zmagała się z rozwiązaniem gigantycznej krzyżówki pod nazwą „Haiti” z zaszyfrowanymi hasłami, grupa druga musiała wykazać się odwagą godną poszukiwaczy przygód. Każdy z członków grupy musiał włożyć rękę do pudełka z wyciętym otworem i zgadnąć jakie przedmioty zostały tam ukryte. Wśród przedmiotów był m. in. kompas, magnes z podróży, pocztówka oraz mapa. Każda z grup wykonywała oba zadania zgodnie ze wskazówkami znajdującymi się w kopertach. 


W następnym zadaniu uczniowie musieli wykazać się dobrą pamięcią wzrokową. Każda grupa dostała pocięte fragmenty mapy Karaibów i musiała dowiedzieć się, jakie są współrzędne tego miejsca na mapie wiszącej w innym miejscu. Za poprawnie wskazane współrzędne otrzymywali litery, potrzebne do ułożenia hasła, które wskazywało następne zadanie. 


Kolejne zadanie wymagało od podróżników wiedzy matematycznej. Każda z grup otrzymała skrzynkę lub pudełko zamknięte zaszyfrowaną kłódką. Aby odgadnąć szyfr, trzeba było wykonać działania matematyczne. Po ich otwarciu, w skrzynce i pudełku znajdowały się czekoladowe dukaty jako nagroda za podjęty trud oraz różne zagadki. 


Podczas ostatniego zadania, uczestnicy zostali zapoznani z obsługą kompasu, a następnie samodzielnie wyznaczali podany kierunek, na którym zostały umieszczone fragmenty symbolu do złożenia. 

Po wykonaniu wszystkich zadań nastąpiła przerwa na słodki poczęstunek. 


Podczas drugiej części naszego spotkania uczestnicy oglądali książki Neli małej reporterki z wykorzystaniem aplikacji See more. Jest ona niezbędna do oglądania filmików z wypraw Neli, ukrytych pod kodami QR. Uczestnicy mogli sobie również popatrzeć w goglach VR (wirtualna rzeczywistość) na podwodny świat Karaibów. 


Na koniec spotkania każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę misia w marynarskim ubranku, który mamy nadzieję będzie im przypominał o wspaniałej zabawie. 

Dziękujemy za relację!