6 czerwca 2019

„Jedyna taka książka ...” - konkurs w SP30 w Lublinie

Od stycznia do maja 2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego 
w Lublinie trwała VIII edycja wojewódzkiego konkursu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2019 pod hasłem „Jedyna taka książka ...”. Biblioteki Szkolne Online objęły ten konkurs patronatem medialnym :)


Edycja ta zakładała trzy kategorie: konkurs plastyczny na ilustrację do wybranej książki, konkurs literacki na opowiadanie twórcze pod tytułem będącym hasłem konkursu, konkurs medialny na promocję wybranej książki z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV - VIII szkół podstawowych oraz III klas gimnazjalnych miasta Lublina i województwa lubelskiego. Konkurs miał na celu: 
- promocję czytelnictwa, 
- rozbudzanie zainteresowania literaturą, 
- ćwiczenie różnorodnych sposobów prezentowania indywidualnych zainteresowań, 
- inspirowanie uczniów do pracy twórczej i samodzielności w działaniu, 
- wykorzystywanie innowacyjnych narzędzi multimedialnych w nauce i rozrywce.
Wzorem lat poprzednich partnerami konkursu była Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie. Patronatem honorowym konkurs objęli: Lubelski Kurator Oświaty p. Teresa Misiuk, poseł do Parlamentu Europejskiego p. Krzysztof Hetman oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oddział w Lublinie. W konkursie wzięło udział prawie 275 uczniów z 40 szkół województwa lubelskiego i miasta Lublina. Największą popularnością cieszyła się kategoria plastyczna, a następnie kategoria literacka i medialna.
Gospodarzem finału konkursu „Jedyna taka książka ... była pani dyrektor Beata Jezierska. Imprezę poprowadziły organizatorki konkursu, nauczyciele bibliotekarze Szkoły Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie: pani Ewa Osoba i pani Aneta Szadziewska.
Uroczysty finał konkursu uświetnili uczniowie – aktorzy z Koła teatralnego, którzy wystąpili w przedstawieniu składającym się ze scenek mitologicznych, będących efektem projektu edukacyjnego w klasach piątych. Uczniów przygotowała pani Iwona Kozak, opiekun szkolnego Koła teatralnego. 




W tegorocznej edycji wyróżniono i nagrodzono 40 uczniów – 18 w kategorii literackiej, 13 w plastycznej i 9 w medialnej. Nagrodzone prace literackie charakteryzowały się wysoką kulturą literacką, dbałością o piękno literackiego języka i formę. Poziom artystyczny nadesłanych prac plastycznych cechowała dbałość o estetykę i kreatywność twórców. Prace medialne zaś były różnorodne, pomysłowe, wyróżniały się wysoką jakością. Świadczyły też o praktycznych umiejętnościach pracy z kamerą i programami do montażu filmów.

Relacja pań - Anety Szadziewskiej, Ewy Osoby
Dziękujemy!