12 grudnia 2019

PorozmawiajMY. Proszę! w Bolesławcu

Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu zakwalifikowała się do udziału w akcji dla bibliotek „PorozmawiajMY. Proszę!” i przeprowadziła warsztaty „Antysemityzm - czy trzeba mieć swojego wroga?”


Od pomysłodawców akcji otrzymaliśmy "Nieoczywistą Układankę Polską" oraz zestaw „niescenariuszy”, które zostały wykorzystane podczas czterogodzinnych warsztatów „Antysemityzm- czy trzeba mieć swojego wroga?”, przeprowadzonych przez pana Pawła Domzalskiego - nauczyciela języka polskiego i wiedzy o kulturze, animatora edukacji i bibliotekarza z zamiłowania.



Uczniowie na dużych kartkach wypisali swoje skojarzenia z Żydami i judaizmem, które zostały zapisane na tablicy, a następnie rysowali Żyda oraz w parach grali w bingo, by przekonać się czy ich myślenie o Żydach jest stereotypowe.





Kolejnym etapem obalania stereotypów były „Fakty i mity” (na temat Żydów), quiz oraz wypowiedzi filmowe młodych Polek i Polaków żydowskiego pochodzenia. By uświadomić młodzieży jak niewiele wiemy o tej mniejszości narodowej, pan Paweł Domzalski przedstawił sylwetki i ciekawostki o dziesięciu polskich Żydach, którzy zmienili jego zdaniem dzieje świata. Kolejna część warsztatów była poświęcona kulturze żydowskiej. (obyczaje, święta, potrawy, które młodzież miała okazję spróbować). Młodzież samodzielnie ćwiczyła się w pisaniu alfabetu, zapisie własnych imion i odczytaniu ich znaczenia symbolicznego. Uczniowie wypełniali Chamsę własnymi wzorami oraz pracowali w grupach, analizując 4 ważne święta żydowskie. 
Następnie uczniowie zagrali w edukacyjną grę planszową „Krajoznanie” , w której gracze odbywają podróż po przedwojennej Polsce. Podążając do wyznaczonego celu poznają historię i kulturę Żydów polskich. Na trasie gracze doświadczają przygód, zdobywają nowe umiejętności a czasem wpadają w tarapaty.
Trzeci - najważniejszy moduł nosił tytuł „Antysemityzm - mowa nienawiści i reakcje na nią”. Ta część miała charakter dyskusji. Młodzież poznała pojęcie antysemityzmu,  mowy nienawiści na przykładzie zapisów z lokalnych bolesławieckich mediów (komentarze pod artykułami noszące znamiona antysemityzmu lub będące hejtem skierowanym wobec Żydów). Uczniowie, pracując w grupach, odpowiadali na mowę nienawiści komentarzami nie zawierającymi takich cech. Młodzież poznała także pojęcie Holokaustu. Następnie dyskutowano na temat konfliktu na Bliskim Wschodzie.. Wiele miejsca poświęcono dyskusji na temat tego, jak zapobiegać antysemityzmowi i mowie nienawiści.


Jak podkreślają uczestnicy warsztatów były to bardzo interesujące i wartościowe zajęcia, które pozwoliły lepiej zrozumieć kulturę żydowską i pozbyć się funkcjonujących w świadomości lęków i stereotypów. W podziękowaniu za udział w warsztatach uczniowie otrzymali od prowadzącego plany lekcji z symbolika żydowską.
Relacja - pani Sylwia Czernatowicz
Dziękujemy!