6 marca 2020

Dzień Otwarty w kaliskiej Siódemce

Kolejny pomysł na to, jakie atrakcje może przygotować biblioteka na Dzień Otwarty Szkoły  dotarł do nas ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Kaliszu.


Bajka o Jasiu i Małgosi, zajęcia otwarte z różnych dziedzin – języka polskiego, matematyki, przyrody i biologii. Eksperymenty chemiczne czy zabawy językowe, a także eksperyment z książką w bibliotece i sportowe rozgrywki w sali gimnastycznej – tak wyglądały drzwi otwarte w naszej szkole.

Na spotkanie przybyło wielu rodziców ze swoimi pociechami, które w przyszłym roku będą uczęszczać do naszej szkoły.

Drzwi otwarte zainaugurowano przedstawieniem szkolnym pt.: Jaś i Małgosia. Zostało przygotowane przez wychowawców szkolnej świetlicy. W rolach głównych wystąpili uczniowie klas trzecich.

Gości przywitały: Violetta Urban, dyrektor szkoły i Jadwiga Wojtyś, wicedyrektor. Zaprezentowały zasady naboru w roku szkolnym 2020/2021 i zachęciły do zwiedzania szkoły i zapoznania się z ofertą edukacyjną placówki.

Na dzieci i rodziców prawie w każdej pracowni czekały różne niespodzianki.

W bibliotece maluchy wzięły udział w zajęciach otwartych pt. eksperyment z książką. Dzieci miały możliwość zapoznać się z różnymi typami książek. Każdy mógł dotknąć bijące serce, płuca, wątrobę czy płaczącego niemowlaka w książkach o ludzkim ciele. Przezroczystymi planszami mogli wyszukać ciekawe elementy w treści książki czy poruszać robotami. W interaktywnych i 3d mogli zobaczyć rafy koralowe i groźne zwierzęta. To książki, które są zupełnie inne od tych tradycyjnych. Gdzieś tu zaciera się granica między książką, a zabawką edukacyjną, ale to bardzo dobrze. Te inne też uczą myślenia, skłaniają do szukania, zadawania pytań.






Np. „Co kryje ludzkie ciało”. Proste ilustracje zyskują, gdy spojrzymy przez lupę – jedną z trzech w różnych kolorach. Książka jest bardzo wciągająca. W szkolnej bibliotece polecamy też ciekawą „Smokologię”, „Pod ziemią, pod wodą” czy „Mapy” Mizielińskich, a także wiele innych.

Dla gości były przygotowane kolorowanki, które później, za pomocą specjalnej aplikacji quiver ożywały. Łódki, ryby, palmy czy inne zwierzęta i przedmioty ze zwykłych płaskich rysunków stają się postaciami, które w telefonie czy tablecie poruszają się i wyglądają w taki sposób, w jaki zostały pokolorowane przez dzieci.

Pomysł z książkowymi eksperymentami i ożywianiem rysunków okazał się strzałem w dziesiątkę, przyszli uczniowie chętnie oglądali swoje prace w wersji 3d. Mogli też posłuchać bajek Andersena dzięki portalowi Wolne Lektury.





Kandydaci na uczniów w sali przyrodniczej mogli przybić piątkę ze szkieletem Zdzisławem i obserwować komórki pod mikroskopem. W pracowni chemicznej przygotowano zachwycające reakcje, których przebiegowi towarzyszyły efekty dźwiękowe i wizualne.

Podczas drzwi otwartych zaprezentowała się także drużyna harcerska 7 KDH „Szaniec”. Chętni wzięli udział w harcerskich zajęciach, grach i zabawach. Każdy mógł się dowiedzieć jakie trzeba spełniać warunki, by do drużyny wstąpić.

Relacja
Małgorzata Wojtyś