19 marca 2020

Grantowe spotkania z pisarzami

Nasze redakcyjne koleżanki Monika Rowińska i Małgorzata Sawicka założyły w Augustowie oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Dzięki temu mogą pisać projekty oraz zdobywać granty i dofinansowania na realizację swoich pomysłów. Dziś Monika Rowińska opisuje spotkania, które odbyły się w ramach Programu Grantowego "Moje Miejsce na Ziemi" finansowanego przez Fundację Orlen.



Nasz augustowski oddział TNBSP zdobył grant Fundacji Orlen. Zgodnie z regulaminem w ramach grantu mieszkańcy danej miejscowości mieli podjąć działania na rzecz swoich lokalnych społeczności.
Wymyśliłam więc projekt czytelniczy, do którego realizacji zaprosiłam augustowskich pisarzy, sportowców i mistrzynię ręcznego szycia zabawek. W sumie odbędzie się 26 spotkań i warsztatów dla uczniów 8 szkół z Augustowa i powiatu augustowskiego.


Dziś opisuję spotkania z augustowskimi pisarzami.

Urszula Sieńkowska-Cioch jest autorką pięknej i mądrej książki dla młodszych dzieci „Przygody jeża Szymona”, wydanej przez Wydawnictwo Literatura. W ramach grantu odbyły się z nią 4 spotkania autorskie dla klas I-III w augustowskich szkołach podstawowych nr 2 i nr 4, w Szkole Społecznej w Augustowie i Zespole Szkół Samorządowych w Lipsku. 

Na spotkania pisarka przygotowała mnóstwo ciekawych zabaw i zagadek związanych z jeżami. Dzieci wymyślały jeżowe kroki, rozwiązywały jeżową krzyżówkę, dorysowywały jeżom różnokolorowe kolce zgodnie z kolorem wskazanym przez kostkę do gry i wymyślały jeżowe przygody. Poznały też drogę książki od pisarza do czytelnika i wysłuchały zimowej przygody jeża Szymona czytanej przez autorkę.







Szymon Teżewski jest autorem powieści "Eteromanka"osadzonej w przedwojennym Augustowie, którego realia oddał z wielką pieczołowitością. 

W ramach grantu odbyły się z nim 4 spotkania z uczniami klas VII-VIII w augustowskich szkołach podstawowych nr 3 i nr 4, Szkole Społecznej w Augustowie i Szkole Podstawowej w Jabłońskich.

Pan Szymon zdradził młodzieży tajniki warsztatu nowoczesnego pisarza. Zaprezentował archiwa i biblioteki cyfrowe, z których korzystał podczas pisania „Eteromanki. Okazało się, że internet jest kopalnią wiedzy o historii naszego miasta. Trzeba tylko wiedzieć jak tę wiedzę odnaleźć w internetowym chaosie. 

Strony polecane przez pisarza umieściłam na stronie swojej biblioteki w zakładce "Augustów", żeby zainteresowani historią miasta uczniowie mogli rozpocząć własne poszukiwania: https://bibsp4augustow.blogspot.com/p/augustow.html







Urszula Sieńkowska-Cioch jeździ na spotkania autorskie w całej Polsce. Serdecznie polecam spotkania z pisarką. Są bardzo atrakcyjne i dzieci na pewno nie będą się na nich nudzić.
Kontakt do autorki:
ucioch@interia.pl 
663 418 221


Relacja 
Monika Rowińska 
prezes TNBSP Oddział w Augustowie