W tym roku świętowaliśmy Tydzień Bibliotek nieco inaczej. Nie było zadań na interaktywnym monitorze, nie było ulubionej zabawy najmłodszych i trochę starszych dzieci – szukania wyrazów w słownikach. Nie losowaliśmy lizaków. Sytuacja wymusiła inne rozwiązania, również ciekawe i przynoszące radość.
Przygotowaliśmy pozdrowienia i życzenia dla bibliotek z różnych państw świata. Idea była taka, aby życzenia online dotarły do każdego kontynentu. Była to też okazja, żeby odbyć wirtualne spacery i zajrzeć do zasobów tych bibliotek, poszukać książek o naszym kraju, w polskim języku.
Biblioteki, które odpowiedziały (co było bardzo pozytywne!) zostały zaznaczone na kolor niebieski.
Biblioteca di Alessandria, Egipt
Biblioteca di Napoli, ItaliaBiblioteca Nazionale Svizzera
Biblioteca di Firenze, ItaliaCentral Library (UNAM) Mexico
La Biblioteca di Stato e Beni Librari della Repubblica di San Marino
Library of Congress, USA
National Library of Australia
National Library of China
National Library of Malta
National Library of South Africa
Royal Portughese Room - Rio de Janeiro, Brazil
Royal Danish Library
National Library of South Africa
Royal Portughese Room - Rio de Janeiro, Brazil
Royal Danish Library
Pozdrowienia musiały również otrzymać szkolne biblioteki Dwunastek, przesłaliśmy je do tuzina szkolnych bibliotek SP 12 z różnych miast. Nie zapomnieliśmy również o bibliotekach, które wzięły udział w naszym projekcie i przysłały nam pocztówki. Na uwagę nie tylko biblioteczną, ale i architektoniczną zasłużyły biblioteki w Rumi, Piotrkowie Trybunalskim, Grodzisku Mazowieckim i Ustroniu. Zawsze pamiętamy o publicznej bibliotece, do której chodzimy na lekcje biblioteczne. Pani Alicja wysłała życzenia do swojej biblioteki, z której korzysta jako czytelnik. Wszystkie biblioteki publiczne odpowiedziały na nasze listy!
Biblioteka szkolna ogłosiła również konkurs online, taki w którym trzeba bardzo intensywnie myśleć o bibliotece. „Czy dobrze znasz bibliotekę szkolną Dwunastki?” Konkurs trwał od 8 maja do 15, do północy. Można było zdobyć 20 punktów wybierając poprawne odpowiedzi. Czy w bibliotece jest zegar i w jakim kolorze, ile jest tablic korkowych, w jakim kształcie jest oświetlenie, kolekcja jakich obiektów znajduje się na parapecie… itp. Na te i inne pytania odpowiadali nasi uczniowie. Wypełnionych zostało aż 46 testów konkursowych (niektórzy w duecie z rodzeństwem). Najwcześniej test konkursowy został wypełniony o godz. 8:14, a najpóźniej o 21.01. Mamy 4 laureatów naszego konkursu, którzy zdobyli maksymalną ilość punktów tj. 20. To uczniowie z klas 4b, 6a, 7a i 7c. Otrzymają dyplomy i nagrody.
W czasie obchodów Tygodnia Bibliotek zbieraliśmy materiały od uczniów do wydania szkolnej gazetki o czytaniu. Otrzymaliśmy mnóstwo ciekawych prac: rysunki, zdjęcia w czasie czytania z ulubionym czworonogiem, wygenerowane tytuły ulubionych książek na stronie Typo Polona, wierszyki, teatrzyk cieni, listę książek pt. „Co czytamy” i wiele, wiele innych. Wkrótce gazetka zostanie złożona w komputerze i opublikowana na stronie szkoły! Brawo młodzi Redaktorzy!
Cieszymy się, że uczniowie nie zapomnieli o bibliotece, brali udział w zaproponowanych zabawach, pisali e-maile, przesyłali przemyślenia i rysunki. Tydzień Bibliotek choć w tym roku zdalny – dawał poczucie radości ze wspólnej pracy!
Za nietypowa relację dziękujemy pani Alicji Lampie