Pomysłami na pracę biblioteczną, zarówno tę stacjonarną, jak i zdalną, podzieliła się z nami pani Karolina Mrówczyńska - Król ze Szkoły Podstawowej w Kowalewie.
Ponownie chciałabym z Państwem podzielić się moją pracą w bibliotece szkolnej. Gdy we wrześniu wróciliśmy do szkół, od razu zabrałam się do pracy. Po wpisaniu i wypożyczeniu podręczników mogłam w końcu zająć się naszymi młodymi czytelnikami. Uczniowie bardzo cieszyli się z powrotu, a chyba najbardziej z tego, że na nowo mogli nawiązywać kontakty, rozmawiać i wspólnie spędzać czas. Stosując się do obostrzeń covidowych, zaplanowałam swoją pracę tak, aby dzieci mogły mieć kontakt ze mną i z biblioteką. W małej grupie utworzyliśmy klub książki, gdzie czytaliśmy lektury z dreszczykiem. Przystąpiliśmy do Narodowego Czytania. Otrzymaliśmy piękne podziękowania od Pana Prezydenta i książkę „Balladyna”.
Przystąpiliśmy do akcji i kampanii czytelniczych: Cała Polska Czyta Dzieciom, Mała Książka Wielki Człowiek. Wzięliśmy udział w Gangu Fajniaków, czytaliśmy przygody Fajniaków, robiliśmy na lekcjach eksperymenty z wodą. Nie zapomniałam o starszych uczniach, biorąc udział w projekcie WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE. Jego celem jest wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury. Kolejnym projektem było: Czytanie daje moc.
Przeprowadziłam lekcje i spotkania związane z literaturą: "Podróże z Kazikiem do Afryki" (na zajęciach dzieci poznawały książkę Łukasza Wierzbickiego „Afryka Kazika”), "Kosmiczne opowieści" (dzieci poznawały tajemnice kosmosu i planet, pracując z "Małym Księciem"). Uczniowie po przeczytaniu tekstu tworzyli kreatywne prace, np.: dżunglę, wielką rakietę z kartonu, szkielety dinozaura z patyczków kosmetycznych i makaronu.
Z każdego spotkania i akcji przygotowałam prezentację lub filmik, który udostępniałam na stronie szkolnej i na portalach społecznościowych. Dzieciom bardzo spodobały się zajęcia.
Gdy znowu, niestety, wróciliśmy do zdalnego nauczania, Facebook biblioteki stał się kopalnią informacji o świecie książek. Zamieszczam na nim, a także na platformie edukacyjnej prezentacje, filmiki, konkursy i informacje z doradztwa zawodowego oraz materiały dla nauczycieli.
Nie poddaję się, nie mam czasu myśleć o strachu i o lęku, staram się też uczniom przekazywać pozytywne sygnały, ponieważ tak naprawdę ważniejsza jest kondycja psychiczna w tych czasach, niż podstawa programowa.
Dziękujemy za relację