15 grudnia 2020

”Mój region, moja Mała Ojczyzna. Czytanie zbliża pokolenia” - projekt w ramach programu MKIDN

O projekcie realizowanym w bibliotekach publicznych wspólnie ze szkołami napisała do nas Pani Katarzyna Szober z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Białej Nyskiej.

W 2020 r. pozyskaliśmy środki na realizację projektu „Mój region, moja Mała Ojczyzna. Czytanie zbliża pokolenia" w ramach programu Promocja czytelnictwa MKiDN. Projekt był adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Uczestniczyli w nim młodzi czytelnicy z Białej Nyskiej, Goświnowic, Hajduk Nyskich, Kopernik, Kubic, Lipowej, Wierzbięcic oraz Złotogłowic. 

Zorganizowaliśmy szereg imprez, w których wzięli udział także dorośli: rodzice oraz dziadkowie. Do bibliotek zaprosiliśmy dzieci na wspólne czytanie bajek, legend i opowiadań. Pierwsze zajęcia rozpoczęły się podczas wakacji: głośne czytanie połączone było z wykonywaniem prac plastycznych; wszystko to przeplatane quizami i zagadkami. Podsumowaniem akcji czytelniczej był konkurs międzybiblioteczny pn. „Czytamy z rodzinami - rysujemy sami". Podczas zajęć dzieci wykonywały prace plastyczne wykorzystując różne techniki i materiały. Wystawę pokonkursową w bibliotekach mogli podziwiać nie tylko uczestnicy konkursu, ale także odwiedzający ją czytelnicy. 

Kolejnym etapem projektu były spotkania z regionalistką – nyskim przewodnikiem panią Krystyną Dubiel, która przybyła ubrana w strój regionalny ziemi nyskiej. Dzięki nim dzieci poznały bliżej historię swojego regionu: zabytki, ciekawe miejsca, ważne wydarzenia i postaci. Uczestnicy dowiedzieli się także jak poszukuje się informacji regionalnych. Spotkania odbyły się we wszystkich filiach wiejskich MiGBP w Nysie. 

Uczniów szkół w Białej Nyskiej, Kopernikach, Niwnicy i Lipowej zaprosiliśmy na spotkania z Wiolettą Piasecką, autorką baśni i bajek dla dzieci, scenariuszy teatralnych, słuchowisk radiowych, teatrzyków lalkowych, a także biografii Hansa Christiana Andersena, Jana Pawła II oraz Ignacego Paderewskiego. Pani Wiola nawiązywała bezpośrednie, pełne sympatii dialogi z uczestnikami, którzy z zainteresowaniem słuchali opowieści autorki, o tym jak powstają jej książki. Zaprezentowała również teatrzyk pluszakowy, podczas którego przedstawiła wiersze swojego autorstwa. Dzieci zadawały wiele pytań naszemu gościowi, miały także możliwość zakupienia książki wraz z autografem. 



Zwieńczeniem projektu była Noc w Bibliotece pn. „Koperniki bliżej gwiazd”, która odbyła się 18 września w Wiejskim Centrum Kultury w Kopernikach. W wydarzeniu wzięli udział młodzi czytelnicy, na których czekało wiele atrakcji. 

Pierwszym punktem nocy było spotkanie z Wiolettą Piasecką, w trakcie którego pani Wiola przybliżyła dzieciom postać Ignacego Paderewskiego, (opisaną w książce: Ignaś. Opowieści patriotyczne). To historia niezwykłego chłopca, który miał tylko dwa marzenia: być kimś i zrobić coś dla Polski. Starał się je realizować przy każdej nadarzającej się okazji. Dzieci z zainteresowaniem słuchały również opowieści o chłopcu, który nosił w sobie światło, dobro, i pokorę, a był nim Jan Paweł II. Biografię jednego z najsłynniejszych Polaków opisała w książce: Karol Wojtyła zanim został papieżem. Dzięki sprzyjającej pogodzie spotkanie odbyło się na świeżym powietrzu.

Po spotkaniu dzieci przywitała sołtys Kopernik pani Lilianna Cwajna, która przybliżyła im historię miejscowości (której nazwa zresztą jest nieprzypadkowa gdyż właśnie stąd pochodzi ród Mikołaja Kopernika) oraz zaprosiła na warsztaty wypieku pierników. Wyobraźnia i gościnność tutejszych gospodyń nie znała granic. 


Wycinały, lukrowały i zdobiły tak, by każdy wypiek był niepowtarzalny i wyjątkowy. Każdy mógł się o tym przekonać. I przekonali się o tym również nasi najmłodsi czytelnicy wypiekając pyszne pierniczki. Dzieci poznały proces powstawania ciasta piernikowego oraz miały okazję skosztować swojego wypieku. 

Po piernikowym szaleństwie zaprosiliśmy dzieci do wysłuchania wierszowanej opowieści Wandy Chotomskiej pt. ”Kareta z piernika”, którą czytały bibliotekarki: Magdalena Mazańska oraz Kamila Trytko. Bohaterowie książki znaleźli też swoje odzwierciedlenie w rysunkach i pracach plastycznych powstałych podczas prowadzonych warsztatów. 

Kolejny punkt to zabawa w uruchomienie wyobraźni, a mianowicie wykonanie z kleksów różnobarwnych, śmiesznych stworków - potworków. Zadanie to okazało się niełatwe, ale dzięki kreatywności najmłodszych kartki zapełniły się różnobarwnymi fantastycznymi stworzeniami. Po tych wyczerpujących zajęciach twórczych nastąpiła chwila wytchnienia przy wspólnej kolacji. 

Największą atrakcją Nocy w Bibliotece było zwiedzanie punktu obserwacyjnego mieszczącego się w Wiejskim Centrum Kultury w Kopernikach. Poznanie nieba przez teleskop było dla dzieci okazją do poszerzenia wiedzy o otaczającym nas Wszechświecie. 

Organizatorki spotkania zadbały o piękną dekoracją pomieszczeń biblioteki, która nawiązywała do tematu Koperniki bliżej gwiazd. Aby przenieść uczestników w niezwykłą podróż do świata astronomii, rekwizyty zostały wykonane przez wszystkich uczestników projektu już w czasie wakacji. 


Wieczorne spotkanie w bibliotece przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom, książkę z imiennym autografem Wioletty Piaseckiej oraz słodki upominek. 

Cieszymy się, że udało nam się zrealizować projekt w całości pomimo stanu epidemii i związanych z nim wielu obostrzeń. 

Dzięki działaniom przeprowadzonym w projekcje zwiększyło się zainteresowanie młodych czytelników książką, co jednocześnie przyczyniło się do lepszego poznania i utożsamienia się z własnym regionem. Uruchomienie różnorodnych działań skoncentrowanych wokół książki i czytelnictwa przyczyniło się także do zwiększenia zainteresowania biblioteką wśród najmłodszych czytelników. 

Dziękujemy za relację!