Spotkanie autorskie odbyło się 24 marca w SP 3 w Zielonce. Było to kolejne spotkanie zorganizowane w ramach NPRC. Sponsorował je również Urząd Miasta.
Pan Mateusz Świstak - opowiadacz, pisarz i edukator, autor bloga, tak mówi o sobie:
"Nazywam się Mateusz i jestem… opowiadaczem. Czyli staję przed ludźmi i opowiadam im historie. Opowiadam je dzieciom i opowiadam dorosłym. Gadam podczas spotkań, warsztatów i festiwali.
Z wykształcenia jestem polonistą, więc mogę powiedzieć, że udało mi się pracować w zawodzie.
Sztuka Opowieści, to trudna sztuka, bez dodatkowych rekwizytów, bez efektu w postaci obrazu, nagrania wideo, czy instalacji. To, co tworzę, żyje tylko przez kilka chwil, w interakcji między mną a moim słuchaczem, niezależnie od tego ile ma lat.
Baśnie na warsztacie (basnienawarsztacie.pl) to blog, na którego łamach zatroszczysz się o jedną z podstawowych i najważniejszych rzeczy, jakie posiadasz - swoją wyobraźnią.
Po pierwsze, artykuły dotyczące baśni. Są to moje przemyślenia na temat klasycznych tekstów rozstrzelonych po wszystkich krańcach świata. Piszę, co sam z nich wyczytuję, co może przydać się nam, ludziom XXI wieku, by lepiej siebie zrozumieć, by żyć odważniej i piękniej. Kluczę i błądzę, a przy tym smakuję każdą z opowieści. I staram tym smakowaniem dzielić.
Po drugie, na stronach bloga znajdziecie też streszczenia baśni, część w osobnej zakładce, część we wstępie do poszczególnych artykułów.
Po trzecie, znajdziecie też wpisy poświęcone ilustratorom i twórcom nawiązującym do baśniowej tematyki.
I na koniec – w związku z tym, że sam jestem przede wszystkim opowiadaczem, znajdziecie tutaj wpisy poświęcone sztuce opowieści, albo jak kto woli storytellingowi w pierwotnym znaczeniu tego słowa. Jak opowiadać, jak przygotowywać się do opowiadania, jak podchodzić do dzieci, a jak do dorosłych. Jak być najlepszą wersją siebie podczas wystąpień publicznych… to wszystko na blogu".
Spotkanie z opowieścią to niezwykła podróż, w którą wybrać się możemy jedynie dzięki sile naszej wyobraźni. Wystarczy przymknąć lekko powieki i pozwolić ponieść się słowom. A będziemy wędrować poprzez baśnie, te znane i te mniej znane, będziemy w znanych baśniach szukać nieznanych ścieżek, żartować i bać się. Szeptać i krzyczeć. Gdzie doprowadzi nas takie spotkanie – tego nigdy nie wiadomo. Wiadomo za to, że wędrówka w krainy wyobraźni, to jedna z najbardziej fascynujących podróży. Dzieciom bardzo się podobało. Uznały, że pan Michalak jest ,,lepszy od telewizora” :).
Dziękujemy za nadesłany materiał!