Oto kolejna relacja z pełnej atrakcji Nocy Bibliotek. Tym razem zapraszamy do Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Garwolinie. Relację nadesłała Pani Maria Zawadka.
600
książek na 600-lecie Garwolina
Szóstego października 2023 roku po raz kolejny Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Garwolinie włączyła się do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Hasło tegorocznej edycji brzmi: Absurd nie czytać. Aby dostosować akcję do hasła, zaproponowano uczestnikom bilet wstępu, po który chętni zgłaszali się do biblioteki. Na bilecie należało wpisać tytuły i autorów sześciu książek, które się przeczyta. Dzieci mogły czytać samodzielnie lub słuchać czytania rodziców. Imprezą tą szkoła włączyła się w obchody 600-lecia Garwolina. Na imprezę przybyło ponad stu uczestników, więc było to ponad 600 książek na 600-lecie.
Piątkowy wieczór rozpoczął się od pojawienia się na sali gimnastycznej wśród ciemności i dymu samego księcia Janusza I Mazowieckiego, który nadał Garwolinowi prawa miejskie w 1423 roku. Dołączyła do niego żona Danuta Anna. Okazało się, że w nasze czasy parę książęcą przeniósł pewien magik, który wcześniej przybył na ich dwór. Po chwili przybyła też Burmistrzyni Garwolina pani Marzena Świeczak, która wraz z dziećmi wyjaśniła gościom, gdzie są i co tu się dzieje. Książę Janusz I z żoną chętnie usiedli i popatrzyli, jak to się czyta w Garwolinie. Wówczas na scenę wkroczyli nauczyciele z wierszami i zabawami dla dzieci. Na pierwszy ogień wpełzł ślimak z żoną, która uparcie prosiła, aby mąż pokazał rożki. Potem na scenę wjechały na wózku i taczce warzywa, które ucięły sobie pogawędkę na straganie. Przybyli też Paweł z Gawłem. Paweł spokojny, nie wadził nikomu, a Gaweł wyczyniał najdziksze swawole. Potem cała sala się rozkichała, bo katar spotkał Katarzynę. Na szczęście był pan doktor, który chorych zbadał. Największy kłopot miał pan Hilary poszukujący okularów.
Księżnej i księciu wiersze i zabawy bardzo się podobały. Od pani burmistrz otrzymali książkę do czytania swoim dzieciom. Książę odczytał akt uczynienia Garwolina miastem czytającym i para książęca w rytmie fanfar przeniosła się do wieku piętnastego. Wówczas zgasły wszystkie światła na korytarzach szkolnych, a dzieci wraz z rodzicami udali się do wypełniania ośmiu zadań związanych z Garwolinem. Było łowienie ryb w Wildze, szycie kożuchów (bo Garwolin z tego słynął), przeprowadzanie kaczek przez jezdnię do Wilgi. Układaliśmy też rymy związane z Garwolinem oraz puzzle z herbem miasta. Dzieci przechadzały się spacerkiem po Garwolinie, co nie było łatwe, bo należało użyć też dłoni. Udało się trafić do biblioteki publicznej i narysować to, co się poczuło w Garwolinie. Chętni mogli też pomalować twarze.
Na zakończenie wszyscy z tytułami Zacny Obywatel Garwolina trafili do sali, w której rozdawane były słodkie niespodzianki i zakładki nadesłane przez głównego organizatora ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Organizatorzy wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i wzięli udział w Nocy Bibliotek, serdecznie dziękują. Kierują też podziękowania do rady rodziców za ufundowanie nagród. Szczególne wyrazy uznania kierują do uczniów klas starszych, którzy wspaniale opiekowali się wyznaczonymi stoiskami i sprzętem nagłaśniającym.
Dziękujemy za relację