Z Kalisza otrzymaliśmy pierwszą relację z tegorocznej akcji "Przerwa na czytanie". Jak ten dzień wspólnego czytania wyglądał w Szkole Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza napisała nam Pani Małgorzata Wojtyś.
300 uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Kaliszu wzięło udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. To już IV Międzynarodowa edycja VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. W szkole została zorganizowana 26 listopada. Uczniowie w ten dzień wspólnie czytali na przerwie. Każdy chętny przyniósł swoją książkę, ci którzy zapomnieli, wypożyczyli książkę ze szkolnej biblioteki. Uczniowie czytali na korytarzach, w strefach stworzonych w klasach, na stołówce, w szkolnej czytelni. Klasy 3b i 3c czytały w drodze na wycieczkę. Dodatkowo w ten dzień zostały zorganizowane różne przedsięwzięcia czytelnicze. Klasy pierwsze wraz z opiekunami obejrzały teatrzyk kamishibai. Zaprezentowała go zaproszona bibliotekarka – Aldona Zimna z kaliskiej Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego. Najmłodsi uczniowie wysłuchali historii o kosmicie, który pojawił się w szkole. Mieli okazję przypomnieć sobie swój pierwszy dzień w szkole, rozmawiali o swoich pasjach i o tym co lubią w szkole.
Strefa do cichego czytania została wydzielona w szkolnej świetlicy. Czytać można było także w szkolnej czytelni. Tam odbyły się spotkania ze szkolną bibliotekarką. Była to okazja do zaprezentowania księgozbioru, który jest w szkolnej bibliotece. Z booktolkingu skorzystały klasy: 3a i 5c. Anna Malinowska – Leki wspólnie z pedagożką – Justyną Kurzawą w klasie II przeczytały uczniom książkę pt. „Ignatek szuka przyjaciela” Pawła Pawlaka. Była to okazja do rozmowy m.in. o przyjaźni, koleżeństwie i partnerstwie. W akcję zaangażowała się także grupa uczniów, która każdego dnia wspiera szkolną bibliotekę – biblioteczny wolontariat. Młodzież doradzała młodszym kolegom w wyborze literatury, a także wypożyczała książki. Lilianna z klasy 6a czytała młodszym kolegom fragmenty książki Łukasza Wierzbickiego „Ocean to pikuś”. Była to świetna okazja do rozmowy o pasjach, podróżach, planowaniu i sposobach na spędzanie wolnego czasu.
Akcja „Przerwa na czytanie” cieszyła się sporym zainteresowaniem. Zaowocowała wieloma ciekawymi rozmowami o książkach, niektórzy naprawdę zostali zachęceni do przeczytania ciekawych historii.