27 października 2015

Czytam sobie... w Gliwicach

"Czytam sobie w bibliotece", to projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej na promocję czytelnictwa wśród najmłodszych. Niedawno 900 szkół z całej Polski otrzymało bezpłatnie komplety 9 książek wraz ze scenariuszami i materiałami edukacyjnymi. Teraz pora na realizację zajęć.
Zapraszamy na wyprawę na Ksieżyc wraz z ksiązką Ewy Nowak "Apollo 13".
Uczniowie klasy IV a ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Gliwicach, uczestniczyli w zajęciach opartych na kanwie książki Ewy Nowak ,,Apollo13”. Projekt jest realizowany we współpracy w Miejską Biblioteką Publiczną w Gliwicach i tam też odbyły się zajęcia.
Zajęcia poprowadziły p. Lucyna Nieśpiałowska z MBP oraz p. Beata Wolak naczyciel bibliotekarz z SP9.
Warsztaty miały tytuł,, Księżyc na tapetę”.


Podczas zajęć dzieci poznały historię lądowania amerykańskich astronautów na ,,srebrnym globie”. Uczniowie dowiedzieli się jak wyglądały przygotowania do startu ,,Apollo 13” i kto brał udział w tym historycznym wydarzeniu. Dzieci były zainteresowane czym żywią się astronauci, z czego składa się skafander i jak zbudowany jest statek kosmiczny. Zadawały pytania dotyczące budowy Księżyca, oglądały ilustracje ,,srebrnego globu” w różnych książkach o kosmosie , oraz strony internetowe NASA poświęcone temu zagadnieniu. Następnie rysowały na kartkach odciski swoich butów. Potem tworzyły prace plastyczne na temat powierzchni Księżyca. Po zajęciach na pamiątkę rozdano dzieciom teczki tematyczne programu ,,Czytam sobie w bibliotece”.
Za materiał dziękujemy pani Beacie Wolak