27 października 2015

Ence pence....

"Ence pence, w której ręce", to zabawa znana i lubiana przez małe dzieci, w której jest sporo śmiechu i radości - czy ktoś kiedyś powiedział, że w bibliotece ma być wszystko na poważnie? Przecież śmiech to zdrowie! Świętowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych to czas, w którym można sięgnąć po takie wesołe zabawy, można się pośmiać i dostarczyć czytelnikom radości... nawet w bibliotece szkoły średniej.

"Kulek bez liku...
....mamy w słoiku...
...porachuj: ILE ich jest..,
...Drogi czytelniku.

Pod takim hasłem w bibliotece LO Nr XV we Wrocławiu, przeprowadzamy konkurs na oszacowanie liczby kulek umieszczonych w słoiku. Może konkurs nie stricte biblioteczny (ale każdy pretekst dobry, żeby zaprosić do biblioteki), jednak z pewnością dostarczający wiele emocji, śmiechu, pozytywnych wibracji. Konkurs, nie wymagający zaawansowanych umiejętności, fachowej wiedzy, ale dobrego oka i sporo szczęścia.

Zaś w bibliotece  Zespołu Szkół nr 2 w Tychach uczniowie zostali zaproszenie do konkursu-zabawy "Ile waży wiedza". W konkursie tym uczniowie mieli się wykazać "wagą w oku" czyli mieli za zadanie okreslić ile ważą książki z księgozbioru podręcznego najczęściej wykorzystywane do codziennej pracy w bibliotece (gdy internetu brakło :)
Oba konkursy, były w roku ubiegłym prezentowane na stronie Biblioteki Szkolne Online. Powtórzenie ich po roku przez inne szkoły to niezbity dowód na to że strona spełnia swe zadanie, że inni podgladają, dostosowuja do swoich potrzeb i wykorzystują na gruncie swojej szkoły.

relacja:

Alicja Pokusińska LO XV, Wrocław
Bożena Kozieńska ZS2, Tychy