23 października 2015

Historia pisma i książki

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych to dobra okazja na rozwijanie współpracy międzybibliotecznej. Zapraszamy na wycieczkę do biblioteki Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Imprezę zorganizowali nauczyciele bibliotekarze ze Szkoły Podstawowej nr 43 w Białymstoku.
15, 16 i 19 października uczniowie wszystkich klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 43 w Białymstoku uczestniczyli w wycieczkach zorganizowanych w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Podczas lekcji bibliotecznej ,,Historia pisma i książki” w Bibliotece Muzeum Podlaskiego uczniowi prawie przenieśli się w czasie.


Pani kierownik Beata Wilczewska prezentowała bowiem zdjęcia glinianych tabliczek z pismem klinowym a potem proponowała dzieciom oglądanie i dotykanie prawdziwego papirusu, pergaminu i ręcznie czerpanego papieru. Wszyscy obejrzeli ilustracje pokazujące misternie iluminowane manuskrypty, dowiedzieli się jak średniowieczni mnisi wyrabiali inkaust i pozyskiwali pióra do pisania. Dzieci zobaczyły też pojedyncze czcionki i poznały trudy pracy pierwszych zecerów. Uczniowie mieli okazje zobaczyć rękopisy i starodruki ze zbiorów biblioteki.
Lekcja w Muzeum Alfonsa Karnego (za każdym razem prowadzona przez innego pracownika) w sporej części poświęcona była bogatej bibliotece artysty. Dzieci obejrzały ciekawy zbiór ekslibrysów, zobaczyły znaki graficzne, którymi rzeźbiarz oznaczał należące do niego tomy. Uczniowie podziwiali książeczkę z własnoręcznym podpisem Izabeli Branickiej oraz książki z autografami innych znanych postaci.