23 października 2015

Najmniejsze książki świata

Grupa aktywnych czytelników wraz z panią Beata Wolak - nauczycielką bibliotekarką ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Gliwicach, wybrała się na wycieczkę do Muzeum Najmniejszych Książek Swiata w Katowicach.
Twórcą tego niezwykłego miejsca był Zbigniew Szkocny - prawidziwy "guru" w sztuce mikrointroligatorskiej. na świecie. Jego pierwsza miniaturka pochodzi z 1935 roku. Książki robił aż do śmierci w wieku 93 lat. Ostatniej nie dokończył. W sumie wykonał ok. 230 książeczek. Niektóre z nich zginęły podczas wojny, część z nich ofiarował różnym osobom w prezencie. Otrzymywali je wybitni Polacy - Czesław Miłosz, czy papież Jan Paweł II.


Oprócz książeczek, dzieci obejrzały także narzędzia potrzebne do wykonania miniatur. Dowiedziały się, że do wykonania miniaturowej książeczki nie wystarczą sprawne ręce. Potrzebna jest również wiedza z zakresu złotnictwa, kaligrafii, zdobnictwa, introligatorstwa, rysunku czy liternictwa. O wszystkim opowiadał syn pana Zbigniewa Szkocnego, opiekujący się kolekcją.
Najciekawszym eksponatem jest niewątpliwie książeczka, która trafiła do  Księgi Rekordów Guinnessa. Na 28 stronach zawiera 24 litery alfabetu łacińskiego. Książeczka ma wymiary 1 na 0,8 mm, jest wielkości ziarnka maku!