21 października 2015

Książki zakazane w bieruńskim LO

Biblioteka LO im. Powstańców Śląskich w Bieruniu również dołączyła do obchodów Tygodnia Książek Zakazanych. Prezentujemy relację nauczycielki bibliotekarki pani Magdaleny Króliczek-Pliszki.
W tym roku szkolnym po raz pierwszy zorganizowałam Tydzień Książek Zakazanych. Przed biblioteką stanęła gazetka z ciekawostkami i miejscem na wyniki konkursu, a w wypożyczalni przygotowałam wystawę książek zakazanych znajdujących się w posiadaniu biblioteki.

Od poniedziałku do piątku przez radiowęzeł odczytywane były opisy zakazanych książek. Codziennie na gazetce pojawiała się strona tytułowa książki – bohaterki dnia.

Tylko jednej osobie udało się odgadnąć prawidłowo tytuły i autorów wszystkich książek. Nagrodą była oczywiście książka zakazana „Chłopiec z latawcem” Khaleda Hosseiniego (zakwestionowana w USA w 2014 r. za obraźliwy język oraz przemoc). Była też nagroda pocieszenia – zakładka – dla uczennicy, która dobrze trafiła ostatniego autora, ale nie zgadła tytułu. Autorem fotografii jest Robert Pliszka.