5 października 2015

Zerówka w bibliotece

Relacja naszej redakcyjnej koleżanki Moniki Rowińskiej - nauczycielki bibliotekarki w Szkole Podstawowej nr 4 w Augustowie:
Raz w tygodniu maluchy z zerówki odwiedzają szkolną bibliotekę, żeby posłuchać głośnego czytania fragmentów współczesnej literatury dziecięcej i porozmawiać o ważnych dziecięcych sprawach.
Czytam im książki Anny Onichimowskiej, Beaty Ostrowickiej, Joanny Olech, Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel, Andrzeja Grabowskiego, Grzegorza Kasdepke i innych wspaniałych współczesnych autorów.

Dzieci odpowiadają na przygotowane przeze mnie pytania, które pozwalają mi zorientować się czy słuchały uważnie i czy zrozumiały tekst. Potem rozmawiamy na tematy związane z wysłuchanym właśnie fragmentem, np.: jak sobie radzić z kolegą, który dokucza; z lękiem przed ciemnością; co to znaczy być prawdziwym przyjacielem; czy podczas świąt najważniejsze są prezenty.
Zajęcia często kończą się rysowaniem, a rysunki maluchów zdobią ściany biblioteki.
Taką formę zajęć stosuję od lat i przynosi ona wspaniałe efekty: dzieci poznają drogę do biblioteki, przyprowadzają tu swoich rodziców, zaczynają wypożyczać książki. W ten sposób wychowuję sobie czytelników.

 Rysunki dzieci do znakomitej książki Pawła Pawlaka "Nocny Maciek"
-  rozmawialiśmy o lęku przed ciemnością, a dzieci rysowały "lampki na nocne strachy"


 Rysunki do opowiadania Anny Onichimowskiej "Odwiedziny" (z tomu wybitnych opowiadań
 "Dobry potwór nie jest zły") - rozmawialiśmy o tym jak sobie radzić podczas choroby, 
a dzieci rysowały ulubione kubki do picia malinowej herbatki na przeziębienie