7 grudnia 2015

Czytam sobie w Białymstoku

Szkoła Podstawowa nr 43 w Białymstoku przysłała nam relację z realizacji programu "Czytam sobie w bibliotece". To kolejna szkoła, która za pośrednictwem Bibliotek Szkolnych Online, promuje swoje działania w ramach tego projektu. Bardzo się z tego cieszymy :-)
Do tej pory w warsztatach wzięły udział trzy klasy.
II d była na zajęciach „Szarka i wilki” na podstawie książki Ewy Nowak „Szarka”.
Zajęcia rozpoczęły się w klasie krótką rozmową na temat lasu. Uczniowie naśladowali dźwięki lasu i głosy zwierząt, a potem po tropach doszli... do biblioteki. Tam w pięknej leśnej scenerii dzieci wysłuchały fragmentu książki i poznały znaczenie trudniejszych wyrazów z opowieści. Dzieci entuzjastycznie przystały na propozycję samodzielnego dokończenia lektury i zapoznania się z dalszymi losami Gabrysi i Szarki.
Po krótkiej przerwie i odpoczynku pani Ewa Babińska zaprosiła dzieci na krótką gawędę o wilkach. Gdzie mieszkają? Co jedzą? W jakim języku porozumiewają się z sobą? Czy są samotnikami, czy żyją w grupach?  Czy są pod ochroną? Następnie, z przyniesionych ze sobą skarpet, dzieci wykonały własne pacynki wilczków, (z przypiętych zatrzasków zrobiły oczy, a z gumek wykonały uszy). Teraz już rzeczywiście biblioteczny las zapełnił się zwierzątkami! ,,Skarpetkowe wilczki" porozumiewały się ze sobą piskiem, skomleniem, szczekaniem, warczeniem i wyciem.Klasy I c i II c uczestniczyły w zajęciach „Przyjaciele planety Ziemia” na podstawie książki Wojciecha Widłaka „Marta i ufoludek”.
Na początku uczniowie zachęceni zabawą „Witam osoby, które…” zadeklarowali bardzo spontanicznie, że lubią słuchać, gdy ktoś czyta im książki i chętnie uczą się czytać. Potem dzięki zabawie „magiczny worek” każdy uczestnik warsztatów został szczęśliwym posiadaczem… śmiecia. Okazało się, że dzieci wiedzą bardzo dużo o segregacji odpadów i recyklingu, codziennie wykorzystują tę wiedzę w praktyce. Bardzo szybko wpadły na pomysł, że z odpadów można robić zabawki, np. roboty lub ufoludki.
Wtedy przyszedł czas na samodzielną lekturę książki ,,Marta i ufoludek”. Każde dziecko przeczytało fragment opowieści, a potem chętni mogli popisać się znajomością treści lektury. Dzieci były bardzo dumne, że udało im się samodzielnie przeczytać większą część książki.


W drugiej części warsztatów, już w klasie, uczniowie w grupach wykonywali ufoludki z odpadów,  a pozostałe materiały posegregowali do odpowiednich pojemników. Na zakończenie spotkania wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie pod gazetką promującą projekt  „Czytam sobie w bibliotece”.
Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały z teczek projektu ,,Czytam sobie w bibliotece” (naklejki, zakładki, przewieszki, kolorowanki i dyplomy).
Za sprawozdanie dziękujemy pani Dorocie Jabłonskiej