5 grudnia 2015

MMBS w Kędzierzynie Koźlu

I po raz kolejny relacja z Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Jak to wspaniale, że tyle bibliotek świętowało! W Kędzierzynie Koźlu panie bibliotekarki organizowały minikonkursy, które miały na celu zachęcić uczniów do czytania.
Teraz już czytam - konkurs został przygotowany z myślą o uczniach rzadko odwiedzających bibliotekę, którzy uważają (jakże mylnie!), że "książki są nudne". 
Zachęceniu do udziału w tym konkursie otrzymali za  zadanie...
odnalezienia w zbiorach biblioteki wylosowanej książki, zapoznanie się z tekstem na określonej stronie oraz przepisanie dwóch zdań. Fortel się udał! Kilka z zaangażowanych osób stwierdziło, że przeczytany fragment zaciekawił ich na tyle, by wypożyczyć książkę do domu i sprawdzić, co stało się potem.
Uczestniczyliśmy również w konkursie na Zdjęcie z okładką książki (tzw. sleeveface), organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kędzierzynie-Koźlu.

Zainteresowane konkursem uczennice buszowały po bibliotecznych półkach w poszukiwaniu odpowiednich tytułów, a następnie, metodą wielu prób, stworzyły własne, oryginalne kompozycje. Spośród wszystkich zdjęć wysłanych do MBP nagrodzone zostały dwa: Weroniki Gąsior (1 miejsce) i Jadwigi Zejer (1 wyróżnienie).
Przez kilka październikowych dni w czytelni biblioteki królowały kredki i kolorowanki pochodzące przede wszystkim z publikacji "Tajemny ogród", która przez ostanie miesiące cieszyła się dużą popularnością zarówno w polskich, jak i światowych księgarniach. Podczas przerw każdy uczeń i uczennica mogli choć na chwilę zrelaksować się poprzez tworzenie wspólnego małego "dzieła sztuki": planowanie jakich barw użyć oraz pamiętanie o tym, by nie wyjść poza linię kolorowanych kształtów.
Tegoroczne obchody święta bibliotek zakończyliśmy wręczeniem słodkich nagród wszystkim uczestnikom minikonkursów.

relacja: pani Maria Stawiarz