5 grudnia 2015

Rajd gwiaździsty w Kłodzku

Bardzo nas cieszy, gdy publikowane przez nas relacje z bibliotecznych imprez, stają się inspiracją dla innych szkół. Tym razem jest to szkoła, w której pracuje nasza koleżanka Joanna Chodzin. Zapraszamy do Kłodzka na "Rajd gwiaździsty z książką".

Zainspirowana działaniem redakcyjnej koleżanki Bożeny Kozieńskiej, która zorganizowała w Tychach "Gwiaździsty rajd z książką", postanowiłam spróbować zorganizować podobną imprezę w Kłodzku. 
Do tego przedsięwzięcia zostali zaproszeni uczniowie i nauczyciele z kłodzkich szkół ponadgimnazjalnych: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku. Do współpracy przy organizacji rajdu włączyły się biblioteki: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku, Biblioteka Pedagogiczna i Biblioteka Naukowa w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. I tak po kilku dniach organizacji, planowania, w deszczowy dzień rozpoczęła się nasza przygoda.


A nasz rajd przebiegał następująco:
W dniu 19 listopada wszystkie grupy spotkały się na placu KSP, nastąpiło uroczyste przywitanie, zostały rozdane harmonogramy wg, których grupy udały się do poszczególnych bibliotek. Zostało wykonane wspólne, pamiątkowe zdjęcie z napisem „Kłodzko wkręcone w książkę”. Kłodzką Szkołę Przedsiębiorczości reprezentowała grupa 23 osób z klasy II TOR pod opieką Joanny Chodzin i Marioli Bil. W rajdzie uczestniczyli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego pod opieką nauczycielki bibliotekarki Jadwigi Walo oraz uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 pod opieką nauczycielki języka polskiego Hanny Kulik.
Wszystkie grupy odwiedziły wyznaczone miejsca, w których przedstawiono im historię, ofertę czytelniczą, harmonogram zajęć i akcji prowadzonych w bibliotekach. Uczniowie zwiedzili pomieszczenia bibliotek, oglądnęli księgozbiory i poznali niezwykłych ludzi - kłodzkich bibliotekarzy.
Na koniec rajdu wszystkie grupy spotkały się w sali koncertowej w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. W spotkaniu uczestniczyli organizatorzy, grupy młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych oraz osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytelnictwa.
Każda z poniższych zaproszonych osób przeczytała krótki fragment swojej ulubionej książki:
1. Dyrektor Oświaty Starostwa Powiatowego - Pani Anetta Kościuk
2. Wicedyrektor Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości - Pan Andrzej Niemiec
3. Wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku - Pan  Tomasz Biernacik
4. Wicedyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej - Pani Klaudia Lutosławska - Nowak
5. Przedstawiciel Biblioteki Pedagogicznej w Kłodzku – Pani Barbara Bator