19 grudnia 2015

Paweł Beręsewicz w TurkuW piątek, 11 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Turku zagościł autor wierszy, opowiadań i powieści dla dzieci i młodzieży - Paweł Beręsewicz.
Pisarz mieszka w Warszawie. Z wykształcenia jest nauczycielem języka angielskiego. Od 11 lat pisze książki. Jest również leksykografem i tłumaczem wielu znanych lektur np. Ani z Zielonego Wzgórza

W spotkaniu wzięło udział 130 uczniów z klas III – VI naszej szkoły. Wcześniej uczniowie mieli możliwość zakupu książek pisarza. Ponadto na lekcjach języka polskiego oraz zajęciach bibliotecznych zapoznawali się z twórczością Gościa. Na spotkanie z Pisarzem przyszli więc dobrze przygotowani i zadawali wiele pytań, nie tylko o książkach, ale również o życiu Pisarza.


Pan Paweł poprowadził spotkanie dla swoich czytelników w ciekawej formule, zapraszając uczniów  do rozmowy o książkach przy herbacie. Z tych rozmów wszyscy mogli dowiedzieć się ciekawych historii o tym, jak np. doszło do powstania książek o rodzinie Ciumków, dlaczego warto przeczytać książkę „Pieniądze czy kasa”. Jednakże największą popularność zyskała „Tajemnica człowieka z blizną”, którą prawie każdy uczeń chciał zdobyć do własnej, domowej biblioteczki.
Spotkanie z Pisarzem zostało zorganizowane w ramach Rządowego programu „Książki naszych marzeń”, do którego „Jedynka” przystąpiła w tym roku, otrzymując wsparcie finansowe na zakup nowości książkowych do biblioteki szkolnej. Jednym z autorów nowych pozycji, zakupionych do biblioteki jest Paweł Beręsewicz. Można powiedzieć, że ten wybór okazał się trafny, bo jego książki  zyskały sobie wielu fanów, zarówno  wśród uczniów, jak i nauczycieli.
Niektóre tytuły autorstwa Pawła Beręsewicza to: Noskawery, Wszystkie lajki Marczuka, Czy pisarzom burczy w brzuchu?, Zawodowcy, Czy wojna jest dla dziewczyn?, Bajkowy słownik polsko – angielski i angielsko polski dla dzieci. Jego książki były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane w prestiżowych konkursach literackich. Jest m.in. laureatem nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego w roku 2008 za „Ciumkowe historie w tym jedna smutna”, a w 2010 za książkę "Tajemnica człowieka z blizną". Otrzymal Nagrodę w VII Konkursie Literackim PTWK w kategorii literatury dla dzieci i młodzieży za książkę Co tam u Ciumków?
Na zakończenie spotkania ustawiła się bardzo długa kolejka wiernych czytelników, którzy mieli ze sobą nawet po kilka książek, autorstwa Pawła Beręsewicza, aby poprosić Pisarza o autograf. Nie mogło również zabraknąć sesji zdjęciowej, by wykorzystać tę jedyną, być może, okazję osobistego spotkania z Pisarzem.
 Materiał nadesłała pani Elżbieta Nowak