18 grudnia 2015

Piszę list do Ciebie...

Witamy na naszym blogu dwie nowe szkoły - Zespół Szkół nr 5 w Tychach oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki w Mikołowie. Nauczycielem bibliotekarzem w tych szkołach jest pani Maria Jonak. Dziś dzieli się z nami relacją z 7. edycji konkursu "Piszę list do Ciebie...":
Idea powstania konkursu była prosta – bunt przeciw wszechobecnym SMS-om, e-mailom, młodym głowom w komputerach… Tak, tak, wiem. To postęp, skok cywilizacyjny. Bez tego już nie da się żyć. Ale można przecież powrócić, chociaż na chwilę, do tradycji pisania listów na papierze, układania pięknych słów w listy, tworzenia wciąż tego rodzaju sztuki.
Kilka lat  temu w mojej głowie zrodził się kolejny pomysł na konkurs. Konkurs na pisanie pięknych listów. Dzięki życzliwości dyrekcji Zespołu Szkół nr 5 w Tychach, Stowarzyszeniu Pomocy Szkole „Pro Europa”, sprawnej pracy jurorów oraz pomocy koleżanek ze szkolnej biblioteki, konkurs „chwycił”. Właśnie podsumowaliśmy jego siódmą edycję.
Początkowo konkurs rozgrywany był tylko w jednej kategorii – literackiej. Szybko jednak okazało się, że problemy poruszane przez młodzież w listach, wykraczają poza ich literackość. Zdecydowaliśmy, że konkurs rozgrywany będzie w dwóch kategoriach: literackiej i psychologiczno-społecznej oraz estetycznej (list napisany ręcznie). W roku ubiegłym do konkursu, który przez pierwsze pięć lat rozgrywany był przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dołączyli gimnazjaliści.
W tym roku konkurs „Piszę list do Ciebie” odbywał się w kategoriach głównych: szkoły ponadgimnazjalne i gimnazja. Te z kolei miały jeszcze po dwie kategorie. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych pisali listy, które oceniane były w kategorii literackiej oraz w kategorii psychologiczno-społecznej. Gimnazjaliści dostarczyli na konkurs listy oceniane w kategorii literackiej oraz pisane ręcznie, oceniane w kategorii estetycznej.
W tegorocznym  konkursie uczestniczyli uczniowie z kilkunastu szkół z Tychów, Mikołowa i Katowic. Jury przyznało po dwie pierwsze nagrody w kategorii literackiej, zarówno dla gimnazjalistów jak i dla młodzieży starszej.
... tuż przed ogłoszeniem wyników
Laureaci konkursu

„Ludzie listy piszą” jak mówią słowa piosenki. Idea nie umarła. Chwytajcie za pióra. Następny konkurs już za rok : )