17 grudnia 2015

Święto szkoły w bibliotece

O sposobach na efektywne uczenie się, rozwoju osobistym,  higienie umysłu, słowem o interesujących warsztatach dla licealistów w bibliotece, pisze do nas pani Alicja Pokusińska z LO nr XV we Wrocławiu.
Na koniec listopada przypada Święto naszej Szkoły, obchodzone 29. 11., w rocznicę wybuchu powstania listopadowego. Patronem liceum jest inicjator powstańczego zrywu, mjr. Piotr Wysocki.
W tym roku dyrekcja zaproponowała poszczególnym zespołom przedmiotowym przygotowanie 1,5 godzinnego wykładu, warsztatów lub zajęć sportowych, z których młodzież licealna musiała wybrać jeden. Temat – dowolny.
Bibliotekarze LO XV zadecydowali o realizacji zajęć pt. „Jak się uczyć, żeby się nauczyć. O standardowych i nietuzinkowych metodach uczenia się. A ponadto ćwiczenia umysłu...i ciała”.
Okazało się, że nasz pomysł cieszył się bardzo dużą popularnością, szybko wyczerpał się limit miejsc i niestety nie mogłyśmy przyjąć wszystkich zainteresowanych.
Poruszyliśmy wiele zagadnień związanych z efektywnym uczeniem się, np. zapotrzebowanie na sen uczącej się młodzieży, pokarmy sprzyjające pracy mózgu, koncentracji, metody uczenia się – mapy myśli, mnemotechniki i wiele, wiele innych. Ćwiczenia fizyczne usprawniające pracę półkul mózgowych, synchronizujące ich działanie młodzieży szczególnie przypadły do gustu. Również zagadki logiczne, na wyobraźnię, usprawniające zdolności werbalne dostarczyły naszym uczniom emocji, zaowocowały uśmiechem i poczuciem zadowolenia.