29 stycznia 2016

Spotkanie w Zielonce

Spotkanie z pisarzem to jedna z najlepszych metod promocji czytelnictwa. Otrzymaliśmy relację ze spotkania z panią Moniką Kowaleczko – Szumowską, które odbyło się w Zielonce, w Szkole Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka.
Monika Kowaleczko-Szumowska studiowała archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i język angielski na Uniwersytecie Stanu Illinois w USA. Pracuje jako tłumacz, między innymi, książek dla dzieci i młodzieży: ,,Gorzkie urodziny", ,,Z tęsknoty za Judy", ,,Hugo i mapa z wyspy potworów", ,,Dokąd odchodzisz". Tłumaczy też książki popularno-naukowe dla dorosłych a także materiały i wystawy dla Muzeum Powstania Warszawskiego. „Gupikowo” to jej pierwsza książka dla dzieci i młodzieży, którą planuje rozwinąć w serię. W książce opisane są zabawne perypetie czwórki rodzeństwa, wesołej opiekunki Madzi i bardzo wielu ryb akwariowych. Najbardziej znana książka pisarki to ,,Fajna Ferajna”. Jest to książka oparta na faktach. Wzruszające, barwne i niepozbawione humoru wspomnienia dzieci z Powstania Warszawskiego.
Na podstawie losów bohaterów powstał film – do obejrzenia na stronie www,fajnaferajna.pl. Autorka w bardzo ciekawy sposób poprowadziła spotkanie z uczniami , gdyż nie tylko opowiadała o książce, zaprezentowała pokaz multimedialny, film ale również angażowała do udziału dzieci. Uczniowie byli zachwyceni, bo uczestniczyli czynnie w spotkaniu, dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy, zdobyli kolejny autograf i książki autorki.          
Relacja: pani Ewa Dunin – Wilczyńska SP 3 Zielonka