11 lutego 2016

Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu

Dziś przed Państwem relacja z  montażu słowno-muzycznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu:
W ramach comiesięcznych spotkań kampanii „Ja czytam!” odbyło się w naszej szkole nietypowe wydarzenie. Pretekstem do podjętych działań promujących czytelnictwo był przypadający 27 stycznia Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu. Uczniowie klasy 1 technikum ekonomicznego zorganizowali „lekcję na żywo” dla klasy 2. Wcześniej przygotowano scenariusz montażu słowno-muzycznego, zebrano odpowiednie materiały, przygotowano dekorację… Wydarzenie to zatytułowano: „Refleksje z poczekalni do gazu”. Ze względów organizacyjnych uroczystość została przeniesiona z biblioteki do pracowni polonistycznej.
Otwarcia dokonała Pani wicedyrektor Dorota Wojtyniak, która podkreśliła, zwracając się do młodzieży, że nasza przeszłość naznaczona jest wieloma tragicznymi wydarzeniami. Powinniśmy być wdzięczni, że nie doświadczamy okrucieństw, jakie miały miejsca w wyniku działań wojennych. Zwróciła także uwagę, iż XXI wiek również nie jest wolny od działań człowieka, które powodują ból, cierpienie i śmierć innych. Życząc refleksyjnego odbioru czytanych tekstów oddała głos młodzieży.
Montaż składał się z wierszy, wspomnień byłych więźniów obozów koncentracyjnych w postaci zapisów audio oraz komentarzy dokumentalnych, ukazujących drogę ludzi do komór gazowych. Ogromnych doznań potęgujących opisywane sytuacje dostarczyła także muzyka w tle Arvo Pärta.
Czytane wiersze i wspomnienia więźniów wywarły tak ogromne wrażenie na słuchaczach, że jeszcze chwilę po zakończeniu występu w sali panowała absolutna cisza.
Materiał nadesłały do nas panie: Aneta Antczak i Sylwia Czernatowicz