24 marca 2016

"Na skrzydłach wyobraźni" - konkurs literacki

Zapraszamy na relację z 13. finału konkursu literackiego na wiersz i małą formę prozą "Na skrzydłach wyobraźni":
Kiedy przed piętnastu laty grupka młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Mikołowie poprosiła nas, panie z biblioteki o pomoc w organizacji konkursu literackiego, zgodziłyśmy się bez wahania. Pierwszy konkurs literacki na wiersz i małą formę prozą był konkursem szkolnym, który zgromadził wtedy ponad dwudziestu uczestników. Widząc zainteresowanie uczniów zwróciłyśmy się do Starostwa Powiatowego w Mikołowie o objęcie konkursu patronatem, a do Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka o wsparcie merytoryczne i udział w pracach jury. Uczestnikami pierwszych konkursów pod patronatem Starostwa była młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu mikołowskiego. Jednakże z biegiem lat w konkursie zaczęli brać udział także młodzi poeci i prozaicy, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Katowic, Tychów, Żor, Pszczyny. Konkurs stał się konkursem regionalnym. Niewątpliwie magia nazwisk m.in. jurorów, znanych literatów, kultywujących pamięć Rafała Wojaczka, mikołowianina, poety niepokornego - panów Macieja Meleckiego i Krzysztofa Siwczyka, powoduje wśród młodych ludzi chęć zmierzenia się z ich oceną. Jurorzy zawsze podkreślają jak ważny w tworzeniu dzieła literackiego jest język, jego bogactwo, jego plastyka. Zachęcają do czytania dobrej prozy i poezji.

W tym roku I miejsce w kategorii prozatorskiej otrzymała Aleksandra Wojciechowska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Mikołowie, natomiast w kategorii lirycznej wygrała Michalina Bielas z IV LO im. G. Morcinka w Tychach. Czy laureatki zwiążą swe przyszłe życie zawodowe z pisaniem? Czas pokaże. Jedno jest pewne – sprawne pióro i język giętki, to dar, który może się przydać nie tylko zawodowym pisarzom, ale również ludziom pracującym w innych dziedzinach wiedzy, mających swoje pasje i umiejących się nimi podzielić.

Już za rok następna edycja konkursu. Serdecznie zapraszamy młodych twórców z województwa śląskiego. Dajcie się ponieść skrzydłom wyobraźni do Mikołowa, małego, ale jak ważnego na polskiej mapie literatury miasta.

Materiał nadesłała do nas p. Maria Jonak
nauczyciel bibliotekarz I LO im. K. Miarki w Mikołowie i ZS nr 5 w Tychach

Dziękujemy!