14 marca 2016

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Ważne uroczystości rocznicowe to okazja do współpracy biblioteki z nauczycielami przedmiotów. Pretekstem do zorganizowania wspólnego wydarzenia w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W ramach comiesięcznych spotkań kampanii „Ja czytam!” organizowanych przez Pana Pawła Domzalskiego- nauczyciela języka polskiego oraz Szkolną Bibliotekę, odbyło się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu nietypowe wydarzenie. Tym razem pretekstem do podjętych działań promujących czytelnictwo był przypadający 01 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie klasy 1 technikum ekonomicznego zorganizowali „lekcję na żywo” dla klasy 3 technikum hotelarskiego. Przed lekcją młodzież przygotowała okolicznościowe plakaty a nauczyciele poloniści zorganizowali wystawę. Spotkanie z młodzieżą zaszczyciły swoją obecnością Pani Dyrektor ZSOiZ Laura Słocka-Przydróżna oraz pani Elżbieta Hołyńska-Grzesiak, nauczycielka historii.

Lekcja rozpoczęła się od obejrzenia teledysku przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Jedna Chwila” do piosenki Kasi Malejonek „Dziewczęta wyklęte”. Utwór upamiętnia postać Danuty Siedzikówny "Inki" - zamordowanej 28 sierpnia 1946 roku w Gdańsku przez władze komunistyczne.
Następnie młodzież czytała wiersze poświęcone „Niezłomnym”. Po części artystycznej głos zabrała Pani Elżbieta Hołyńska-Grzesiak, która opowiedziała w barwny sposób o czasach wojennych i okolicznościach powstania „leśnej armii”.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 13 kwietnia 2016 roku. Będziemy czytać poezję i dokumenty opisujące zbrodnię katyńską.
Materiał nadesłały do nas panie Sylwia Czernatowicz i Aneta Antczak