31 marca 2016

Zaginione perły księżnej Daisy

O tym, jak zainteresować dzieci historią, zachęcić do własnej twórczości literackiej i wszystko to wpleść w edukację regionalną, dowiemy się z relacji z SP nr 17 w Zabrzu. Zapraszamy.
8 marca, w pracowni plastycznej "Obsydian" Centrum Edukacji Twórczej OPP nr 4 w Zabrzu, odbyło się spotkanie autorskie z debiutującą pisarką, Panią Moniką Kassner promującą książkę „Zaginione perły księżnej Daisy” (ciekawy i dynamiczny tekst z elementami gwary śląskiej opowiadający o przygodzie szóstki przyjaciół, która przenosi się w czasie, by pomóc w odnalezieniu tytułowych pereł).

Autorka, odpowiadając na szereg pytań, przybliżyła obecnym okoliczności powstania utworu, ilustrując je barwnymi slajdami z prezentacji multimedialnej. Ponadto przeczytała zabawny fragment o mobilnioku, czyli telefonie komórkowym.
Pod koniec spotkania uczestnicy zmierzyli się z zadaniem literackim. Otóż, wykorzystując cztery zaproponowane słowa, mieli napisać własne zakończenie powieści, czyli rozwiązać zagadkę zaginionych pereł. Okazało się, że dzięki temu mini warsztatowi, zostały odkryte dotąd drzemiące w naszych uczniach talenty. Prace najlepszych Pani Monika nagrodziła dyplomami oraz drobnymi upominkami.
Oto przykłady docenionych prac:
Hugo biegł tak szybko jak potrafił.Musiał opowiedzieć dzieciom o swoim odkryciu. Zastał je jedzące kreple i bombony. Opowiedział im o tajemnicy synów księżnej Daisy. Nikt nie chciał uwierzyć lokajowi, więc wszyscy postanowili sprawdzić prawdziwość informacji. Kiedy przybiegli nad staw obok zamku, zaczęli kopać pod okrągłym kamieniem. W końcu zobaczyli skrzynkę z imieniem księżnej. Były w niej perły. Hugo oddał je księżnej, a dzieci wróciły na drzewo. [autorka: Martyna Łempicka kl. IVa]
 
Pewnego razu, gdy dzieci grały w piłkę przy skale, piłka ją trafiła. Nagle kawałek skały odpadł, powstała dziurka. Dzieci wyciągnęły z niej perły Księżnej Daisy. Po tym odkryciu dziennikarze zrobili z nimi dużo wywiadów, napisali też tekst o nich, który został zamieszczony w gazecie i w Internecie. [autor: Jakub Irla kl. IVb]
Za relację dziękujemy pani Grażynie Kowalczyk - Borończyk