23 kwietnia 2016

Pamięci Williama Szekspira

Życie jest cieniem ruchomym jedynie
Nędznym aktorem, który przez godzinę
Pyszni i miota się po scenie, aby umilknąć później na zawsze
Jest bajką opowiedzianą przez głupca, pełnego
Furii i wrzasków, które nic nie znaczą.

Makbet
Tym pięknym cytatem rozpoczyna się relacja ze szkolnej wystawy poświęconej Williamowi Szekspirowi, zorganizowanej w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu.
Dzień 23 kwietnia tradycyjnie poświęcamy pamięci Williama Szekspira. Tego dnia przypada zarówno rocznica urodzin Mistrza ze Stratfordu jak i rocznica jego śmierci.


Szekspir (Shakespeare) uważany jest za głównego inspiratora reformy dramatu europejskiego (dramat szekspirowski). Żył w czasach Elżbiety I i Jakuba I, kiedy to powstał teatr elżbietański. Sztuki Shakespeare'a są według niego zwierciadłem i streszczoną żywą kroniką czasu. Jego twórczość przypada na zmierzch renesansu i po trosze zwiastuje nadejście baroku, więc bohaterowie jego dzieł zmagają się często z niszczącymi mrokami namiętności i złudzeniami. Shakespeare studiuje naturę ludzką bez humanistycznej idealizacji.

Najważniejszym motywem jego dramatów jest problem władzy, która jawi się, jako demoralizująca i niszcząca. Interesuje Shakespeare'a mechanizm władzy, ukrytego obiektu ludzkich pragnień. Tematyka ta pojawia się przede wszystkim w kronikach królewskich i tragediach.

W 2016 roku cały świat obchodzi 400-lecie śmierci Szekspira. Z tej okazji Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu zorganizowała w czytelni wystawę poświęconą autorowi tragedii.
Została ona podzielona na cztery zasadnicze części:

1) Teatr Elżbietański oraz życie i twórczość Williama Szekspira;
2) Plakaty teatralne i filmowe do inscenizacji i adaptacji „Makbeta”, „Romea i Julii” oraz „Hamleta”;
3) Opracowania krytyczno-literackie dzieł Szekspira;
4) Prezentacja wybranych dramatów w gablotach.

Uczniowie mają możliwość zapoznania się ze szczegółami życia w czasach królowej Elżbiety I, biografią dramatopisarza oraz obejrzenia na zajęciach bibliotecznych filmu Romana Polańskiego „Tragedia Makbeta” i wysłuchania wybranych ciekawych audycji radiowych.

Materiał nadesłały do nas panie - Aneta Antczak i Sylwia Czernatowicz