1 kwietnia 2016

Spotkanie z pisarzem

Coraz więcej szkolnych bibliotek promuje czytelnictwo poprzez organizację spotkań autorskich. Tak tez było w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu.  Gościł tam Pan Tomasz Biedrzycki- twórca z Jeleniej Góry. Bibliotekarki, panie Aneta Antczak i Sylwia Czernatowicz tak nam to wydarzenie opisały.
Spotkanie rozpoczęli od powitania gości Pani Dyrektor ZOiZ Laura Słocka Przydróżna oraz Pan Paweł Domzalski. Pani Dyrektor zwróciła uwagę, iż spotykamy się w ramach działań związanych z promocją Biblioteki Szkolnej i czytelnictwa. Pan Paweł zauważył, że spotkanie autorskie jest to jedno z wielu inicjatyw podejmowanych w naszej placówce promujących czytelnictwo wśród młodzieży. Następnie głos zabrał Pan Tomasz, który opowiadał o swoich dziełach i czytelniczych fascynacjach. Pierwsza opublikowana książka w Internecie ( w 2012 r.) nosi tytuł „Zerwane kajdany” i jest z gatunku fantasy. To opowieść o buncie ludzi przeciwko elfom, które traktują ich jako niewolników, wyjaśnia pisarz, który zajmuje się jednak głównie science fiction. Pasja narodziła się po przeczytaniu książki Juliusza Verne’a. Autor prowadzi w tym gatunku dwa cykle: jeden związany z Układem Słonecznym, drugi wychodzi poza nasz ten układ. "Staram się opierać moją twórczość na nauce. Czytam wiele książek o kosmosie, nowoczesnych technologiach oraz śledzę informacje z NASA. Często muszę przewidywać rozwój technologiczny np. dotyczący komputerów kwantowych. Raz nawet udało mi się napisać o planecie w sąsiednim układzie słonecznym, w którym po pewnym czasie faktycznie taką planetę znaleziono. Było to w najbardziej poczytnym tytule, po który sięgnęło już kilka tysięcy osób, czyli „Incydencie na Rigil Prime” (2012 r.). Opisuję tu konflikt między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, ale w układzie planetarnym alfa Centauri, wokół najbliższej nam gwiazdy" - opowiada Tomasz Biedrzycki.

Dużą część swojej opowieści Pan Tomasz poświęcił takiemu gatunkowi jak postapokalipsa. Autor wyjaśnił pojęcie a także sposób opisywanej rzeczywistości w tego typu utworach. Dwa postapokaliptyczne opowiadania noszą tytuły „Toutatis znaczy zagłada” i „Wyrzut koronalny". Pierwszy dotyczy życia ludzi po zderzeniu z Ziemią asteroidy, która naprawdę może być na kursie kolizyjnym z naszą planetą. W drugiej pisarz opowiada o koronalnym wyrzucie masy przez Słońce, które również miało miejsce, jednak nie od strony Ziemi. Natomiast w książce wybuch cofa technikę ludzką o setki lat. Pan Tomasz Biedrzycki jest także autorem poczytnych kryminałów, o których z pewnością opowie na kolejnym spotkaniu z naszą młodzieżą. Uczniowie bardzo aktywnie włączyli się w dzisiejsze spotkanie zadając mnóstwo pytań, zarówno o sprawy techniczne związane z pisaniem czy wydawaniem książek, ale pojawiły się także kwestie bardzo osobiste, o których na co dzień się nie czyta. Na pewno łamiących pewne schematy myślowe dotyczące pisarzy i ich życia.
Na zakończenie spotkania młodzież podziękowała Panu Tomaszowi za spotkanie, wręczając kwiaty i drobny upominek, a Pan Tomasz podpisał dla czytelników przywiezione ze sobą książki, które zostały przekazane naszej Bibliotece do wypożyczania zainteresowanym osobom, za co bardzo serdecznie dziękujemy. Czekamy na kolejne spotkanie :)
Relacja: panie Aneta Antczak i Sylwia Czernatowicz