5 maja 2016

Czytamy kolorami

Prezentujemy relację z realizacji ciekawego projektu czytelniczego w Gimnazjum Katolickim w Zespole Szkół Św. Jana Bosko w Piotrkowie Trybunalskim. Pani Marlena Kowalska, nauczycielka bibliotekarka i polonistka, napisała do nas tak:
Za nami Międzynarodowy Dzień Książki, przed nami Tydzień Bibliotek i myślę, że to właściwy czas, by zaprezentować projekt biblioteczny Czytamy Kolorami, którego nadrzędnym celem jest promocja czytelnictwa a także kształtowanie postawy otwartości na innych uczniów i ich potrzeby oraz aktywizowanie młodzieży.
Projekt trwa od początku 2016 roku i już wiem, że będzie kontynuowany po wakacjach.
A jakie zasady nim rządzą?

1. Na początku każdego etapu (miesiąca) bibliotekarz podaje kolor okładki książek, jakie będą czytane w określonym czasie przez uczniów gimnazjum.


2.Gromadzimy księgozbiór:
Uczniowie przynoszą z własnych domowych biblioteczek książki w podanym kolorze okładki, a następnie dzielą się nimi z kolegami.

W sali polonistycznej wygospodarowano miejsce dogodne do eksponowania książek. W ten sposób docieramy z ofertą praktycznie do każdego ucznia, gdyż ze zwykłej ciekawości nawet ten, który nie zajrzałby do biblioteki, bo nie przepada za czytaniem, zatrzyma się i może przynajmniej obejrzy ilustracje w wybranej książce.
3.Pożyczamy sobie lektury. Nauczyciel bibliotekarz dba o ewidencjonowanie wypożyczeń.

4. Uczniowie wymieniają się ocenami po przeczytaniu książki, polecają sobie wzajemnie lektury warte uwagi, redagują mini recenzje na swoich osobistych blogach, piszą komentarze na stronie bloga nauczyciela bibliotekarza, a nawet stworzyli szkolne gazetki podsumowujące pierwszy etap czytelniczego projektu – bo przecież zgodnie z tegorocznym hasłem - „Biblioteka inspiruje”.

5.W wyznaczonym terminie zabieramy książki do domów, by móc podzielić się kolejnymi już z okładką w innym kolorze.
Do tej pory:
- w styczniu i lutym czytaliśmy książki w białych okładkach - na półce pojawiły się różnego rodzaju wydania encyklopedyczne - o zwierzętach, o postaciach filmowych, o II wojnie światowej, literatura dla dziewcząt oraz lektury z dzieciństwa;

- przez marzec i kwiecień - wybieraliśmy książki z okładką, na której przeważały ciemne kolory - były kryminały, powieści fantasy, a także biografie wybitnych postaci.

- a do końca tego roku szkolnego czytamy książki, których okładki kojarzą się z wiosną - zielone, żółte, błękitne - to głównie powieści przygodowe, kilka kryminałów i poradników.
Ważne jest, że uczniowie chętnie dzielą się swoimi książkami. Wielu z nich cieszy się, że może pokazać na szerszym forum swoje czytelnicze zainteresowania. Jednocześnie uczniowie, którzy niezbyt chętnie zaglądają do biblioteki przekonują się, że czytanie może być przyjemne - obserwują, że koleżanka z klasy potrafi przeczytać w ciągu tygodnia kilkaset stron, a to sprawia, że sięgają na przykład po komiks, jaki poleca kolega. W gronie czytelników pojawili się także uczniowie, którzy odkryli zupełnie nowe dla nich serie książek i już szukają kolejnych części poza szkolną biblioteką. Kiedy widzę zaangażowanie uczniów, wiem, że warto było tę akcję tworzyć :) I wiem, że w naszej szkolnej społeczności są pasjonaci książek... a to niezmiernie cieszy.
Więcej informacji na temat projektu i jego efektów można znaleźć na stronie bloga: www.szkolainaczej.blogspot.com