4 maja 2016

Literacka herbaciarnia

„[…] do hierbaty do hierbaty, do świeżego ciasta!” – z okazji Światowego Dnia Książki Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim zaprosił do literackiej herbaciarni...

Od 22 kwietnia Szkolne Multimedialne Centrum Dydaktyczno-Biblioteczne w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim zamieniło się w literacką herbaciarnię, w której można było obejrzeć wystawę książek i akcesoriów herbacianych, a przede wszystkim dowiedzieć się komu zawdzięczamy ten wspaniały napój, gdzie jest uprawiany oraz jak należy go parzyć i pić. Herbata i herbaciarnie to także wdzięczny motyw literacki.Któż z nas nie zna wspaniałego tekstu „Herbatka” autorstwa twórców Kabaretu Starszych Panów, który również znalazł się na wystawie obok chociażby słynnego opisu magdalenki w „Poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta.
Jednym z pierwszych gości i degustatorów napoju był pisarz i podróżnik, Krzysztof Petek, który tak oto skomentował ten fakt na swoim facebookowym profilu:
„Dostąpiłem wczoraj zaszczytu wypicia przedpremierowej filiżanki - za co składam podziękowania. A inicjatywy - gratuluję.”
Wszystkim zainteresowanym zaproponowaliśmy udział w miniquizie literackim: Kto pierwszy odgadnie, z jakiego utworu literackiego (trzeba podać autora i tytuł) pochodzi cytat zamieszczony w tytule niniejszej informacji – otrzyma nagrodę :).


Za relację dziękujemy p. Mirosławie Grabowskiej