9 maja 2016

I tak zaczęła się Polska...

Relację ze szkolnej uroczystości poświęconej rocznicy chrztu Polski nadesłało nam Gimnazjum Katolickie w Zespole Szkół św. Jana Bosko w Piotrkowie Trybunalskim.
Kwiecień 2016 to miesiąc, w którym wiele szkół świętowało 1050. rocznicę chrztu Polski. Również w naszym Zespole Szkół - a przede wszystkim w gimnazjum, zorganizowaliśmy wyjątkowe obchody tego historycznego dla dziejów Polski wydarzenia. Poświęciliśmy temu zdarzeniu tematykę całego projektu gimnazjalnego, jaki są zobowiązani wykonać uczniowie, by zakończyć III etap edukacji.
Przygotowania rozpoczęliśmy już na przełomie października i listopada. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Każda z nich otrzymała wsparcie nauczyciela i opiekuna. Przydzielone również zostały podstawowe zadania. Uczniowie wraz z panią historyk po analizie tekstów źródłowych, po wizytach w miejskiej bibliotece publicznej oraz archiwum państwowym, stworzyli podstawy scenariusza przedstawienia. Następnie, mając pomoc plastyka z pracowni ceramiki, własnoręcznie przygotowali pamiątkowe gliniane dzbanuszki, a także pod kierunkiem nauczyciela sztuki wykonali wisiory i bransolety, nawiązujące swym stylem do czasów średniowiecza, a także zgłębiali tajniki kuchni staropolskiej, co zaowocowało zapisaniem kilkunastu przepisów w formie tematycznych ulotek. Na zakończenie tego etapu prac został opracowany folder i zaproszenie na uroczysty pokaz, będący ukoronowaniem wszystkich działań projektowych.  
Teraz przyszła pora na działania polonisty i tworzenie niezwykłej inscenizacji pt. "I tak zaczęła się Polska...".Na scenie pojawili się: książę Mieszko, jego doradcy, dworzanie, rycerze, a później dostojni goście z Czech z księżną Dobrawą na czele. Były zrękowiny pary książęcej, średniowieczna uczta i tańce. Następnie śledziliśmy zgłębianie wiary katolickiej przez Mieszka, które zostało zwieńczone jego chrztem. Zadbaliśmy o odpowiednie stroje, dekoracje i rekwizyty. Wybraliśmy stosowną do poszczególnych scen muzykę i oświetlenie. Mając wsparcie rodziców, przygotowaliśmy biesiadę, były pierogi, był świeżo upieczony chleb i ciasto, były suszone owoce. 
Działania projektowe zjednoczyły całą szkolną społeczność: uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły. Każdy pragnął, jak najlepiej wywiązać się z powierzonych mu zadań..., a pracy było niemało. Finał okazał się być ogromnym sukcesem. Młodzi aktorzy pokonali stres, wspaniale wcielając się w role. Biżuteria zachwycała starannością wykonania. Serwowane potrawy - ich zapach i smak - dopełniały nastrój średniowiecznej uczty.
Więcej na stroniehttp://www.szkolainaczej.blogspot.com/
Materiał nadesłała do nas p. Marlena Kowalska -
- polonista, bibliotekarz, wychowawca klasy II, która realizowała projekt,
główny koordynator i realizator szkolnych uroczystości
Dziękujemy!