9 maja 2016

Happening w Zgierzu promujący czytelnictwo

"Dzieci z ósemeczki, czytają książeczki"
"Kiedy nuda Ci doskwiera szukaj w książkach przyjaciela"
"Czytania nadszedł czas, niech czyta każdy z was"
"Dzień bez książki dniem straconym"
... to tylko niektóre z haseł, jakie pojawiły się podczas happeningu w Zgierzu.

Miło nam poinformować, że uczniowie z kl. I – III Szkoły Podstawowej nr 8 w Zgierzu dnia 22 kwietnia, w przeddzień Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, wzięli udział w barwnym korowodzie, skandując hasła promujące czytelnictwo. Korowód przemaszerował ulicami Zgierza. Happening został zorganizowany przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Łodzi, Filia w Zgierzu. Celem akcji było uświadomienie mieszkańcom, jak ważną i niedocenioną rolę w życiu odgrywa książka, jak ważna i potrzebna jest promocja czytelnictwa i promocja bibliotek szkolnych.Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Zgierza pan Przemysław Staniszewski. Happening zaszczycili swoją obecnością włodarze naszego miasta – Prezydent Miasta Zgierza – pan Przemysław Staniszewski, wiceprezydent – pan Bogdan Bączak, Naczelnik Wydziału Oświaty i Młodzieży Urzędu Miasta – pan Marek Lipiec oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury – pan Witold Świątczak. Zaproszonych gości i wszystkich uczestników przywitała Elżbieta Wójcik – kierownik Filii PBW w Zgierzu. Po powitaniu głos zabrał pan Prezydent Zgierza, który podkreślił wagę książki w życiu młodych ludzi i odczytał fragment swojej ulubionej książki – wywiad z Władysławem Bartoszewskim. Ciekawy fragment przedstawił też pan Marek Lipiec – odwołał się do książki „Podróże z Herodotem” Ryszarda Kapuścińskiego.
Następnie wszyscy zgromadzeni głośno odczytali fragment „Małego księcia” nawiązujący do symbolu Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich – czerwonej róży.
Najciekawszą częścią happeningu była prezentacja bibliotek szkolnych! Uczniowie wspierani przez swoich nauczycieli zachwycili wszystkich pomysłowością w promocji bibliotek i czytelnictwa. Były zabawne hasła, piosenki, układy taneczne i małe formy teatralne. Przede wszystkim było głośno, radośnie i kolorowo.
Relacja: p. Małgorzata Wróbel
Dziękujemy!