18 maja 2016

Książki święto w Czaplinku

Do obchodów Święta Książki każdego roku przyłącza się wiele szkolnych bibliotek. Tak też robi biblioteka w Szkole Podstawowej w Czaplinku. Bibliotekarka Pani Bogusia Fredyk tak nam opisała tegoroczne świętowanie.
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku przypadał on w sobotę, więc Biblioteka Szkoły Podstawowej w Czaplinku jego obchody zaplanowała na piątek 22 kwietnia. W tym dniu uczniowie klasy 2d (najlepsi w rankingu czytelnictwa za miniony rok i na wysokiej pozycji w tym roku szkolnym) w kolorowych przebraniach, za bajkowe postacie maszerowali ulicami miasta z transparentami informującymi o święcie książki. Odwiedzili Pana Burmistrza, który przyjął je w swoim gabinecie. Uczniowie podziękowali za wsparcie finansowe projektu „Książki naszych marzeń”, dzięki któremu biblioteka wzbogaciła się o 190 nowych tytułów. Dzieci miały okazję zadać kilka pytań i dowiedzieć się, że Pan Burmistrz będąc uczniem również chętnie odwiedzał swoją bibliotekę szkolną, czytał wszystkie lektury, a najbardziej lubił książki podróżniczo-przygodowe. Na prośbę uczniów Pan Adam Kośmider pięknie przeczytał im fragment zabawnej opowieści z książki „Jeżynka idzie do szkoły”. 

Następnie dzieci udały się na rynek, gdzie dołączyły do przedszkolaków oraz uczniów z klasy 2b, by wspólnie uczestniczyć w akcji „Uwolnij książkę” zainicjowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Czaplinku. W lokalu LOT-u przy Izbie Muzealnej nastąpiło uroczyste otwarcie półki bookcrossingowej, na której swoje książki zostawili również uczniowie naszej szkoły.

Za relację dziękujemy pani Bogusławie Fredyk