18 maja 2016

Kim był Oskar Caro?

O tym kim był Oskar Caro, dlaczego gliwickie muzeum mieści się w willi noszącej jego imię, jak przysłużył się miastu, oraz o wielu innych szczegółach, najlepiej wiedzą uczestnicy konkursu, któego współorganizatorka była panie Beata Wolak - bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Gliwicach. Zapraszamy na relację.
27 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej Nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach odbył się już IV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS Z CYKLU HISTORIA GLIWIC. SŁAWNI GLIWICZANIE „Oscar Caro”, w którym udział wzięło 26 uczniów z 12 szkół podstawowych z Gliwic. Organizatorkami konkursu były: p. Marzena Bach-Cepok, p. Justyna Lachowska, p. Beata Król, p. Beata Wolak oraz p. Edyta Stanisławska.
Uczniowie biorący udział w konkursie musieli wykazać się znajomością faktów z życia gliwickiego przemysłowca oraz wiedzą na temat dziejów Willi Caro – obecnie siedziba Muzeum w Gliwicach. Uczestnicy przed konkursem wykonywali pod kierunkiem swoich opiekunów prezentacje multimedialne na temat Oskara Caro. Podczas konkursu zaprezentowano najlepsze z nich. Zawodnicy biorący udział w zmaganiach konkursowych musieli ponadto rozwiązać: test i krzyżówkę o gliwickim przemysłowcu i o dziejach Wilii Caro oraz rebusy dotyczące bohatera konkursu. Najwięcej pracy od uczestników konkursu wymagało zadanie plastyczne –niespodzianka. Musieli oni wykonać model Willi Caro z udostępnionych przez organizatorów konkursu materiałów- kartonowych pudełek i farb. Powstały piękne prace.


Po podsumowaniu wyników wyłoniono następujących laureatów:
I miejsce:
Szkoła Podstawowa nr 39 w Gliwicach

II miejsce:
Szkoła Podstawowa nr 18 w Gliwicach

III miejsce
Szkoła Podstawowa nr 41 w Gliwicach
Laureaci otrzymali nagrody i dyplomy. Wszyscy opiekunowie oraz uczestnicy konkursu otrzymali podziękowania za udział w konkursie. Dodatkowo uczniowie, którzy nie zostali laureatami otrzymali nagrody pocieszenia.