12 maja 2016

Lubelski eTwinning ciąg dalszy

W związku z realizacją w roku szkolnym 2015/16  projektu eTwinning wspierajacego pracę biblioteki szkolnej, Pani Renata Zawadzka napisała kolejny artykuł o wspólnej akcji ze szkołami z Grecji i Hiszpani.
Wydarzenie na żywo - wideokonferencja

Świętowaliśmy Światowy Dzień Książki ze Szkołami z Grecji i Hiszpanii w ramach Projektu eTwinning "Creators of worlds - The library in the school". 
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (ang.: World Book and Copyright Day). Kto i kiedy zainicjował to święto? Skąd pochodzi zwyczaj obdarowywania się w tym dniu książkami i… różami? Od kiedy na polskich utworach (książkach, filmach, płytach itd.) umieszczany jest znak copyright? 
Obchodzony co roku 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii. 23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.

Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. Dopiero jednak siedemdziesiąt lat później, w 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą promocji: czytelnictwa oraz ochrony praw autorskich i własności intelektualnej. Bo czyż nie miał racji Cycero, twierdząc, że: „Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”
Uczniowie uczestniczących w spotkaniu Szkół czytali następujące utwory:

Szkoła Podstawowa nr 21 w Lublinie, Polska Barbara Włodarczyk - ,,Bajka o zaimkach - Ktoś..."(Tales about pronouns - Somebody...),

1 st Primary School of Skiathos, Grecja The Leaf Of The Poplar - Poem by Giorgos Seferis - Greek Poet,

C.E.I.P „El Santo”, Alcazar de San Juan - Założyciel projektu, Hiszpania Children's poem by Juan Ramon Jimenez. April.


Relacja: Pani Renata Zawadzka
Szkoła Podstawowa nr 21 w Lublinie