11 maja 2016

Częstochowa z nami!

Po raz pierwszy na naszym blogu gościmy i serdecznie witamy bibliotekę szkolną z Częstochowy. Jest to biblioteka Szkoły Podstawowej nr 22, a relację nadesłał Pan Krzysztof Górecki. Poczytajcie i popatrzcie, jaką fajną mają tam dzieciaki bibliotekę i jakich bibliotekarzy!
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich Szkoła Podstawowa nr 22 w Częstochowie zorganizowała cały szereg imprez czytelniczych. Pierwszą z nich było Pasowanie uczniów klasy I na czytelników (19 kwietnia). Dzieci, zanim dokonały pierwszych wypożyczeń, obejrzały przedstawienie o książkach przygotowane przez starszych kolegów z klasy IV. Następnie, już z okolicznościowymi dyplomami, czytały i wypożyczały książeczki w bibliotece.

Jeszcze tego samego dnia odbyła się kolejna impreza propagująca czytelnictwo Popołudnie z książką. W tej uroczystości wzięli udział rodzice naszych uczniów razem ze swoimi pociechami. Rodzice rewelacyjnie spisali się w roli lektorów - pięknie odczytywali fragmenty klasycznej literatury dziecięcej, popularnych wierszy, ale nie zabrakło też nowych tytułów. Podobnie z pomysłami na interpretacje: czytano razem, na przemian, w parach - jak kto lubi. Na zakończenie tego niezwykłego popołudnia wykonaliśmy pamiątkową zakładkę podczas małych warsztatów.
Dwa dni później - 21 kwietnia - uczniowie naszej Szkoły Podstawowej nr 22 wzięli udział w VII Paradzie Postaci Literackich organizowanej przez Sekcję Bibliotekarską działającą przy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie. Barwne i kolorowe postacie przemaszerowały Alejami Najświętszej Marii Panny i spotkały się na Placu Biegańskiego. Tam śpiewaliśmy piosenki o książkach, prezentowaliśmy transparenty zachęcające do czytania a przede wszystkim paradowaliśmy w specjalnie na tą okazję przygotowanych strojach.
Myślę, że wszyscy uczestnicy Dni Książki w Szkole Podstawowej nr 22 na zawsze pokochają czytanie ;)

 Za relację bardzo serdecznie dziękujemy Panu Krzysztofowi Góreckiemu