4 maja 2016

Noc Detektywów w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim

25 uczniów z całej Gminy Dobrzeń Wielki wzięło udział 22 kwietnia w niecodziennym wydarzeniu, jakim była Noc Detektywów z Krzysztofem Petkiem – pisarzem, dziennikarzem i podróżnikiem, zorganizowana z inicjatywy Szkolnego Multimedialnego Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego.
Zanim uczestnicy spotkania zamienili się w rasowych detektywów i rozpoczęli nocne śledztwo w poszukiwaniu skrzyni pełnej złotych sztabek, odbyli profesjonalne szkolenie. Zapoznali się z tajnikami dziennikarstwa śledczego, poznali zasady poruszania się w trudnym i nieznanym terenie, posłuchali doświadczeń wytrawnego podróżnika i dziennikarza.
 


Uczniowie poprzez zdjęcia i filmy poznali jego najtrudniejsze wyprawy: w dorzecze Amazonki i na Syberię. Mieli także możliwość poćwiczenia technik samoobrony. Prawdziwym hitem okazała się wizyta technika kryminalistyki, który uczył przyszłych detektywów profesjonalnego zabezpieczania śladów, tudzież zbierania odcisków palców. Po teoretycznym i praktycznym szkoleniu, uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy, które rozpoczęły terenową rywalizację w wyścigu po tajemniczą skrzynię. Rozwiązywanie zagadek logicznych, układanie wierszy i piosenek, ćwiczenia ortograficzne, konieczność odnalezienia zegara słonecznego, czy też tajemniczego srebrnego samochodu, zapamiętanie haseł („Czy Pan handluje używanymi parówkami?”) oraz nocna wyprawa nad pobliskie jezioro to tylko nieliczne z zadań, przez które musieli przebrnąć uczestnicy, aby odnaleźć ukryte listy (np. w kapliczce albo w pobliżu szkolnej stołówki) z zadaniami do wykonania i dotrzeć do skrzyni. Skarb odnalazła grupa gimnazjalistów pod opieką szkolnego pedagoga. Pozostałą część nocy wypełniły nam śpiewy przy akompaniamencie gitary, opowieści i rozmowy o książkach. Rano wszyscy poczuliśmy się prawdziwymi detektywami.
O Nocy Detektywów w TVP3 Opole: http://opole.tvp.pl/25027577/noc-detektywow

Relację z wydarzenia  nadesłała do nas p. Mirosława Grabowska