23 maja 2016

Sienkiewiczowskie potyczki

Patronem literackim 2016 roku jest Henryk Sienkiewicz, którego setna rocznica śmierci przypada w listopadzie tego roku. Bibliotekarze LO XV we Wrocławiu, we współpracy z nauczycielem języka polskiego,  przygotowali Dzień z Kulturą, którego bohaterem został polski noblista. Zapraszamy na relację z tego wydarzenia:

Cała impreza miała miejsce pod koniec kwietnia, w związku ze zbliżającą się rocznicą urodzin - 5 maja (ale w tym dniu uroczystość nie mogła się odbyć z powodu egzaminu maturalnego). Zaproszono przedstawicieli klas 1 i 2, którzy wysłuchali wykładu, wzbogaconego prezentacją multimedialną, poświęconego życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. W drugiej części spotkania reprezentanci klas zmierzyli się w konkursie „Sienkiewiczowskie potyczki”, konkursie wiedzy z przymrużeniem oka ;).
 Część konkursowych pytań adresowano do wszystkich uczestników, a na część pytań uczniowie odpowiadali na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.
Przykładowe pytania:
Co znaczy dane słowo?:
1. Za majdanem pół mili borku, dalej niezmierne łąki, na nich, jako zwykle latem, biały, nisko leżący tuman, niby morze bez końca. ["Toast"]
„Tuman” oznacza:
- mgłę,
- hodowlany staw rybny,
- drobny opad deszczu.
2. "At, dałbyś waćpan pokój… słuchać hadko!" ["Ogniem i mieczem"]
„Hadko” (hadko - wyraz pochodzący z białorus.)..., czyli:
- przykro, obrzydliwie, nieprzyjemnie,
- z zawstydzeniem, z zażenowaniem,
- z zadowoleniem.
 Który z bohaterów Trylogii wypowiedział te słowa:
1. „Kończ...waść! wstydu oszczędź!....”
- Jan Onufry Zagłoba,
- Andrzej Kmicic,
- Andrzej Ketling.
2. „Jędruś! ran twoich nie godnam całować!” do Kmicica powiedziała:
- Basia Wołodyjowska,
- Oleńka Billewiczówna,
- Helena Kurcewiczówna.
Wiele emocji towarzyszyło odgadywaniu tytułów na podstawie rysunków nauczyciela bibliotekarza (uczciwie trzeba przyznać, że była to z mojej strony kompromitacja :), ale uprzedziłam – osoby plastycznie wrażliwe mogą ucierpieć) oraz „pantomimy” – również w moim wykonaniu.
Ostatecznie wygrała klasa 1C, reprezentantki klasy otrzymały vouchery do kina, a ich klasa ucieszyła się z zestawu pączków, w tym dniu wyjątkowo niskokalorycznych :).


Relacja: p. Alicja Pokusińska