24 maja 2016

Tydzień Bibliotek – śladami dziecięcych bohaterów literackich

Moc atrakcji i niespodzianek, przygotowała dla swoich czytelników biblioteka Szkoły Podstawowej nr 43 w Białymstoku. Okazją był Dzień bibliotekarza i Bibliotek. Zapraszamy :)
8 maja jest Ogólnopolskim Dniem Bibliotekarza i Bibliotek. Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie skierowane pierwotnie tylko do bibliotekarzy stało się świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek. Hasło tegorocznych obchodów święta brzmi „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych”.
W ramach Tygodnia Biblioteki w Szkole Podstawowej nr 43 w Białymstoku przygotowaliśmy:
- gazetkę „Ciekawe biblioteki świata” wykonaną przez uczennice z aktywu bibliotecznego
- akcję „Życzenia dla biblioteki”
- gazetkę połączoną z wystawką obcojęzycznych książek dla najmłodszych „Dzieci na całym świecie czytają książki”
- kreatywne lekcje biblioteczne „Śladami dziecięcych bohaterów”



W lekcjach bibliotecznych pod hasłem ,,Śladami dziecięcych bohaterów" wzięli udział uczniowie klas I a, I b, I e, klas drugich oraz oddziału przedszkolnego naszej szkoły.
Dzieci obejrzały wystawkę książek wydanych w różnych krajach europejskich, w różnych językach (angielskim, hiszpańskim, włoskim, niemieckim, rosyjskim, litewskim, francuskim i holenderskim). Przypomniały sobie książki, w których występują ich ulubione postacie literackie z różnych krajów (np. Pinokia z Włoch, Pana Kleksa z Polski, Rumcajsa z Czech, Kubusia Puchatka z Wielkiej Brytanii itd.). Następnie wspólnie z bibliotekarzami uczniowie wyruszyli w wielką literacką podróż. Ograniczeń nie było, bo między państwami przenosił nas najwspanialszy pojazd - nasza wyobraźnia. Do konkretnego kraju przenosiliśmy się po rzucie kostką, witaliśmy się z jego mieszkańcami w ich języku, słuchaliśmy fragmentów wybranych książek i wspólnie z ich bohaterami wykonywaliśmy przeróżne zadania.
Według dzieci, które wykazały się ogromnym bogactwem słownictwa, te zajęcia były dla nich: ciekawe, interesujące, wspaniałe, miłe i zabawne.
Nauczyciele bibliotekarze SP nr 43 w Białymstoku