22 czerwca 2016

Niezwykle bogata Noc Bibliotek w Gryfinie

Relacja z Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek napłynęła do nas ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie. Oj działo się tam, działo... Zapraszamy do lektury:
W sobotnie popołudnie, 4 czerwca, miało miejsce wydarzenie niezwykłe. W Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie w godzinach 17:00-22:00 odbyła się pierwsza w historii szkoły Noc Bibliotek. Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury, co sobotnie wydarzenie zdecydowanie udowodniło. W tym roku Noc Bibliotek odbywała się pod hasłem „Wolno czytać”, co można było zaobserwować na plakatach rozsianych w różnych miejscach szkoły, wskazujących miejsca, gdzie czytać, jak najbardziej można.

 
Dodatkowo, wydarzenie organizowane było we współpracy z Biblioteką Publiczną w Gryfinie i odbyło się pod dodatkowym hasłem „Fantastyczna Noc w Bibliotece”. W związku z tym, przygotowanych było mnóstwo atrakcji związanych z szeroko pojętą fantastyką. Noc Bibliotek rozpoczęło spotkanie z Ligą Superbohaterów ze Szczecina, przedstawiciele której z wielkim zaangażowaniem opowiadali młodym czytelnikom o komiksach, o tym, kto może być superbohaterem oraz zachęcali do pomagania innym. Po rozmowie była możliwość zrobienia sobie zdjęć z postaciami ze świata „Batmana”, „Spiermana”, „Supermana”, czy „Gwiezdnych Wojen”, z czego dzieci chętnie korzystały.Następnie odbyło się spotkanie autorskie z Panią Moniką Marin, autorką bestsellerowych „Kronik Saltamontes”, które niedługo po premierze znalazły się na liście TOP100 lektur szkolnych MEN. Młodzi czytelnicy z wielką uwagą słuchali pisarki, zadawali wiele pytań, dotyczących pasji autorki – motocykli, czy samego procesu pisania książek – od kiedy można zacząć tworzyć, ile czasu trwa napisanie takiej książki itp. Przed spotkaniem była możliwość zakupienia „Kronik Saltamontes” w atrakcyjnej cenie, z czego wiele dzieci chętnie skorzystało. Dodatkowo Pani Monika Marin podarowała kilka egzemplarzy swoich książek do obu bibliotek, co z pewnością ucieszy naszych czytelników. Spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek przez autorkę oraz, dla tych, którzy książek nie mieli, przygotowanych przez Panią Monikę specjalnych kartek ze zdjęciem pisarki. Była również możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z autorką.


Po spotkaniu autorskim uczestnicy Nocy przenieśli się w czasie o 1000 lat wstecz – do świata Słowian. Najpierw w klimat wierzeń, zwyczajów i kultury tego plemienia wprowadziła nas Pani Ewa Siwiera, czytając na głos fragment książki „Borek i bogowie Słowian”, by wreszcie mogli przybyć do nas sami przedstawiciele Drużyny Kruczy Gród – słowiańskiej grupy rekonstrukcyjnej, którzy zaprezentowali uczestnikom Nocy swoje stroje, uzbrojenie oraz zwyczaje. Młodzi czytelnicy mogli własnymi rękami dotknąć i przymierzyć słowiańskie stroje, poczuć ile waży miecz, czy tarcza oraz obserwować pokazową walkę pomiędzy wojami. Uczestnicy Nocy chętnie pozowali w strojach, hełmach oraz z bronią, przywiezioną specjalnie na tę okazję przez Drużynę Kruczy Gród.
Po pokazie Drużyny odbył się konkurs na najciekawsze fantastyczne przebranie. Przebranych było 11 osób, z czego jury wybrało cztery najbardziej interesujące stroje. Pierwsze miejsce zajęła Oliwia Durma, drugie Liwia Babińska, a trzecie Jan Bodys oraz Miłosz Kiełtyka.

Po konkursie odbyły się zajęcia na zapisy – uczestnicy mieli do wyboru tworzenie fantastycznych zakładek, plakatów oraz podstawek na kubki z Panią Krystyną Twardy, zajęcia pod hasłem "W magicznym świecie Harry’ego Pottera" z Panem Mariuszem Kiełtyką, gdzie miały miejsce konkursy, quizy i zabawy związane ze światem tego czarodzieja oraz udział w fantastycznej sesji RPG w świecie Warhammera z Panią Weroniką Witkowską.
Wszyscy uczestnicy Nocy Bibliotek wytrwale i fantastycznie bawili się przez cały wieczór. Każdy z nich otrzymał pamiątkowe zakładki i różnorodne nagrody ufundowane przez Oddział Dziecięcy Biblioteki Miejskiej w Gryfinie oraz Bibliotekę Szkolną przy Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie. Przez cały czas trwania wydarzenia młodzi czytelnicy oraz zaproszeni goście mogli również korzystać z przygotowanego poczęstunku, który przygotowały m.in. Panie Alicja Pietraszewska oraz Ewa Siwiera.Cieszymy się niezmiernie, że uczestnicy Nocy z takim zaangażowaniem i entuzjazmem uczestniczyli w wydarzeniu. Dziękujemy również gościom, którzy przyjęli nasze zaproszenie i razem z nami współtworzyli tę wyjątkową Noc Bibliotek. Jesteśmy również bardzo zadowoleni ze współpracy naszej biblioteki z Oddziałem Dziecięcym Biblioteki Miejskiej w Gryfinie i mamy nadzieję, że nie będzie to ostatni wspólny projekt.
Relację nadesłał do nas p. Adrian Kopp
foto: Justyna Babińska, Adrian Kopp
Dziękujemy!