14 czerwca 2016

XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Augustowie i powiecie augustowskim

Oczywiście, że dzieci czytają! Wystarczy je tylko do tego odpowiednio zachęcić, dlatego bibliotekarze szkolni z Augustowa, Lipska, Nowinki i Tajna włączają się od kilku lat w Tydzień Czytania Dzieciom - ogólnopolską imprezę Fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”.
Tradycją augustowskiego Tygodnia Czytania stało się rozpoczynanie każdego dnia 10 minutami czytania we wszystkich klasach książek wybranych przez bibliotekarzy. Czuwają nad tym klasowi Strażnicy Książek. Tak było i w tym roku.
Jak wyglądały inne atrakcje?

Dzieci dobrze się bawiły, biegając po szkole w poszukiwaniu ukrytych na malutkich karteczkach tytułów książek, do których należało dopisać autorów, a gotowy spis dostarczyć do biblioteki. To był konkurs pod nazwą „Poszukiwacze zaginionych tytułów”.
W kolejnym konkursie „Książkomaniacy” trzeba było wykazać się pomysłowością i wykonać ciekawą fotografię z książką w roli głównej.
Młodsze klasy podczas warsztatów „Zabawa w maga” z magicznego „literkowego syropu” układały zaklęcia i odgrywały scenki z książki Wojciecha Widłaka „Syrop maga Abrakabry”.
Na „bajkowych dywanach” w bibliotekach i salach lekcyjnych dzieciom czytali rodzice.
W Szkole Społecznej gimnazjalistki przygotowały i przeprowadziły zajęcia dla uczniów klas II na temat Astrid Lindgren i „Pippi Pończoszanki”.
*
W bibliotece Zespołu Szkół Samorządowych dzieci obejrzały przedstawienie „Zamieszanie w krainie bajek” i wzięły udział w quizie czytelniczym „Zgadnij z jakiej jestem bajki?”.
W bibliotece Szkoły Podstawowej nr 4 drugoklasiści prezentowali kolegom spektakl kukiełkowy „Pali się!” według Jana Brzechwy.
Przez Lipsk przemaszerowała parada bajkowych postaci, odbył się turniej międzyklasowy „W świecie lektur” i Gminny Konkurs Pięknego Czytania przygotowany we współpracy z Biblioteką Publiczną.
Czy dzieciom podobał się Tydzień Czytania? Posłuchajcie Amelki Zaborowskiej I Dominiki Dudek z klasy II b Szkoły Podstawowej nr 2:
Od 30 maja na początku zajęć pani lub zaproszony rodzic czytał nam książkę ,,Misja Lolka Skarpetczaka”. Ta książka opowiada o takim stworku, który się nazywa Lolek Skarpetczak. Główni bohaterowie to : Michał, Lolek, mama i tata. Ta książka podoba się całej naszej klasie. Skończyliśmy na rozdziale “ Labirynt”. Bardzo nas ciekawi, jak ta książka się skończy. Na zakończenie robiliśmy prace plastyczne pod tytułem : ,,Jak wyobrażam sobie Lolka Skarpetczaka”. Robiliśmy je w parach, ja z Dominiką. Było bardzo fajnie! Nasza praca jest bardzo włochata, bo Lolek ma bluzę ze skarpety.
Imprezę zorganizowało Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Augustowie, a nad jej przebiegiem czuwali nauczyciele bibliotekarze: Teresa Sapieha, Agata Karczewska - Zespół Szkół Samorządowych w Lipsku; Andrzej Sturgulewski - Zespół Szkół w Nowince, Halina Mursztynowska - Szkoła Podstawowa w Tajnie Starym; Dorota Zawadzka, Małgorzata Sawicka, Wiesława Ratkiewicz - Zespół Szkół Samorządowych w Augustowie; Monika Rowińska - Szkoła Podstawowa nr 4 w Augustowie; Małgorzata Kleczkowska - Szkoła Podstawowa nr 6 w Augustowie; Joanna Denert - Zespół Szkól Społecznych STO w Augustowie oraz wychowawczyni kl. II b Szkoły Podstawowej nr 2 w Augustowie - Małgorzata Szleszyńska