21 września 2016

Dzień Kropki

Czy słyszał ktoś kiedyś o... Dniu Kropki? Okazuje się, że taki dzień istnieje i ma nawet rangę święta międzynarodowego! O tym, jak Dzień Kropki stał się pretekstem do urządzenia zabawnej imprezy czytelniczej, pisze do nas pani Joanna Kraszkiewicz z SP nr 6 w Inowrocławiu.
Tak na marginesie, trudno chyba znaleźć drugą, grupę zawodową, która przy zerowym budżecie potrafi wykazać się takim zaangażowaniem i kreatywnością w realizacji swoich zawodowych obowiązków ;-)
15 września figuruje w kalendarzu jako Międzynarodowy Dzień Kropki. W tym roku po raz pierwszy postanowiłam zorganizować spotkania dla dzieci z kropką w tle. Sale lekcyjne dysponują lepszą powierzchnią i wyposażeniem multimedialnym, więc zagościłam w klasach, zamiast zapraszać dzieci do biblioteki.


Gościłam w klasach 4c oraz 3b. Zajęcia zaczęliśmy od burzy mózgów na temat skojarzeń ze słowem KROPKA. Dzieci świetnie poradziły sobie z zadaniem, wymieniając : biedronkę, zakończenie zdania, kropkę nad i, źrenicę w oku, piegi, pieprzyki, kapelusze muchomorów, skrzydła motyli, wzór na ubraniu itd.

Obejrzeliśmy film rysunkowy The dot i rozmawialiśmy o symbolice treści. Szukaliśmy także w książkach popularnonaukowych elementów przyrody ze wzorem kropki – motyle, biedronki, jelonki, muchomory, salamandry, ryby, kamienie, gwiazdy, kwiaty.

Dzieci wykonały prace plastyczne – co mi się najbardziej kojarzy z kropką.

Pozowały do zdjęć ze swoimi pracami oraz w ubraniach w kropki. Wszystkie prace o kropkach trafiły na szkolną wystawę na korytarzu szkolnym.