14 września 2016

Narodowe Czytanie w Białymstoku i Tarnowie

Przedstawiamy dwie kolejne relacje z Narodowego Czytania "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, które dotarły do nas z Białegostoku i Tarnowa.
Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku, zainicjował je prezydent Bronisław Komorowski. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza-w 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Narodowe Czytanie pokazuje, że chcemy wracać do polskiej literatury, chcemy sięgać po lektury dobre, sprawdzone, o których dyskutujemy i które od lat nas poruszają.„To pokazuje, że Narodowe Czytanie, ale w ogóle czytanie, nas jednoczy i otwiera nas na siebie i na świat. I to jest właśnie najpiękniejsze w czytaniu. A dzieje się tak dlatego, że czytanie po prostu powoduje to, że jesteśmy szczęśliwsi, że jesteśmy bardziej radośni” – powiedziała Pierwsza Dama.

Tak było w Białymstoku, w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi. Relację nadesłała z tej szkoły pani Bożena Maciejczuk.

W tarnowskim VII Liceum Ogólnokształcącym bibliotekarka pani Joanna Sorota przeprowadziła akcję Narodowego Czytania w 10 klasach, co stanowi ponad połowę wszystkich uczniów VII LO.
 Dziękujemy bardzo za nadesłane relacje!