15 września 2016

Urodziny Stanisława Lema

12 września 1921 roku we Lwowie urodził się Stanisław Herman Lem. Popatrzmy, jak ciekawie uczczono ten dzień w jednej z bolesławieckich szkół. Na urodziny pisarza zapraszają panie Aneta Antczak i Sylwia Czernatowicz.
Postanowiliśmy w nietypowy sposób uczcić 95. rocznicę urodzin Stanisława Lema. Z tej okazji przygotowaliśmy w Bibliotece Szkolnej skromną wystawę poświęconą pisarzowi, filozofowi, futurologowi, eseiście i satyrykowi, autorowi utworów science fiction. Zaplanowaliśmy także dwa konkursy: czytelniczy oraz artystyczny.

12 września 2016 roku, na 4 godzinie lekcyjnej, odbył się w czytelni zorganizowany przez pracowników Biblioteki Szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu- Panią Anetę Antczak i Panią Sylwię Czernatowicz- Konkurs Czytelniczy ze znajomości twórczości Stanisława Lema pt. „Światy równoległe Stanisława Lema”. Autorem pytań zaś i dokumentalistą wydarzenia był Pan Paweł Domzalski. Otwarcia konkursu i przywitania uczestników dokonała Pani Dyrektor ZSOiZ Laura Słocka-Przydróżna. Wzięło w nim udział 11 miłośników książek science fiction z klas drugich i trzecich. W ten sposób uczczono 95. rocznicę urodzin zmarłego w 2006 roku pisarza. Śmiałkowie zmierzyli się z niebywale trudnym i szczegółowym testem. Zwycięzcami okazali się: I miejsce- Julia Kozioł, kl. III TE; II miejsce- Patryk Gurianow, kl. III TŻiUG; III miejsce- Adriana Ostaszewicz, kl. III TE.

Konkursowi towarzyszyły także gazetka przygotowana przez panie bibliotekarki oraz prace plastyczne (także przestrzenne) przygotowane przez uczniów naszej szkoły inspirowane twórczością Stanisława Lema. Części artystycznej konkursu nie rozstrzygnięto.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy bardzo za wspólna zabawę.

Relacja:  panie Aneta Antczak i Sylwia Czernatowicz, Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu