23 września 2016

Pasowanie na czytelnika

Otrzymaliśmy oto kolejną relację z imprezy czytelniczej, jaka miała miejsce w Zespole Szkół w Starej Krobi. Pani Patrycja Waleńska tak nam opisała pasowanie na czytelnika.
17 czerwca biblioteka szkolna w Zespole Szkół w Starej Krobi zamieniła się w magiczne i tajemnicze miejsce ze świata bajek i baśni. To tu był magiczny las, bajkowa chatka z piernika i ogromny piec Baby Jagi. A to wszystko – za przyczyną dekoracji do dwóch inscenizacji, jakie przygotowali uczniowie klasy V szkoły podstawowej dla swoich młodszych kolegów z klasy I. Pierwszoklasiści mieli bowiem w tym dniu zostać oficjalnie przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie klasy piątej, pod kierunkiem bibliotekarki szkolnej Patrycji Waleńskiej, zaprezentowali humorystyczne wersje „Jasia i Małgosi” oraz „Kopciuszka”. Mimo, że treść nie odbiegała od oryginału – bajki przedstawiono jednak w zabawny sposób, który wywoływał salwy śmiechu wśród najmłodszych. Pierwszoklasiści z zaciekawieniem śledzili przygody głównych bohaterów, a także zerkali na słodkie dekoracje domku Baby Jagi
Po przedstawieniu z kolei, widzowie musieli odpowiedzieć na kilka pytań i zagadek związanych z książkami i biblioteką. Oczywiście wszyscy pomyślnie zdali ten „test” i mogli złożyć przysięgę Czytelnika Biblioteki Szkolnej. Na pamiątkę otrzymali też okolicznościowe dyplomy, wręczane prze dyrektor szkoły, panią Barbarę Wyzujak. Pasowanie było formą zaproszenia do świata książek i czytania, rozwijania wyobraźni, myślenia i przeżywania niesamowitych przygód. Pierwszoklasiści przekonali się, że ten świat potrafi zafascynować, a biblioteka szkolna zaprasza ich zawsze do odwiedzin.
relacja: Pani Patrycja Waleńska
nauczyciel bibliotekarz Zespołu Szkół w Starej Krobi