17 października 2016

Czytelnicze święto w Czaplinku

O tym, jak upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, czyli jak połączyć Dzień Głośnego Czytania z pierwszą wizytą pierwszaków, pisze pani Bogusia Fredyk z Czaplinka. Zapraszamy!
Co roku 29 września w wielu szkołach i bibliotekach w kraju jest organizowane wspólne, głośne czytanie. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania był okazją do wprowadzenia najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej w Czaplinku w magiczny świat książki i biblioteki. 

Pierwszoklasistom do głośnego odczytania wybrany został utwór Agnieszki Stelmaszyk pt. " Zbawcy książek ". W skupieniu i z uwagą wysłuchali pełną humoru historię o dzieciach lubiących czytać, o przyjaznej bibliotece i miłej bibliotekarce Sylwii oraz o pewnym osobniku niszczącym książki. Oczywiście, aby dowiedzieć się jak zakończyła się ta historia, dzieci będą musiały udać się do biblioteki i wypożyczyć książeczkę, a jako zadanie konkursowe, dostały polecenie narysowania ,,książkowego trolla”.
Idea głośnego czytania znalazła uznanie wśród nauczycieli świetlicy, rodziców
i zaproszonych gości, którzy chętnie zaangażowali się w to przedsięwzięcie.
W drugiej części czytelniczego święta, mającego miejsce w świetlicy szkolnej, dzieciom
z klas II i III czytały panie: Justyna Rymer, Małgorzata Nadolczak, Czesława Hamerska, Marzena Cichocka-Mazur, Jolanta Żywicka i Alina Karolewicz.
Uczniowie na podstawie przygód Franklina z książeczki Bourgeois’a Paulette i Clark’a Brenda ,,Franklin i komputer” dowiedzieli się, że dotrzymywanie słowa, prawdziwe życie i zabawa z przyjaciółmi na świeżym powietrzu są o wiele ciekawsze.

Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno
w domu, jak i w szkole. Liczne opracowania naukowe donoszą, że czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Teksty literackie pełnią też funkcję terapeutyczną, uczą, bawią i wychowują.